MENU
klinika
Operacion Policor

“Forca e Ligjit” në Shkodër, 4 në pranga, 1 në kërkim

Aksion policor

Gjashtë vrasje pa autor, blindohet Shkodra

Prej 24 orësh qyteti i Shkodrës është blinduar nga forcat policore. Renea-s, Shqiponjat dhe Ndërhyrja...

Dossier

Në Shkodrën e valleve që këndohen

Ishte viti 1870 kur në Shqipëri u krijuar banda e pare muzikore. Drejtuesi i parë...

Histori njerëzore

Përndjekja e mbiemrit “Meshkallë”

Familja e priftit Pjetër Meshkalla është një ndër më të përndjekurat në Shkodrën e regjimit...

Pajtimi i gjaqeve në Dukagjin

Kulla e “ngujimit dhe e pajtimit”

Kullat janë një ndër tipet e banesave me popullore shqiptare por edhe një deshmi e...

Korsitë për biçikleta

Si nuk u prish kjo biçikleta në Shkodër

Ishte viti 1907 kur konsulli i nderit i Suedisë në Shkodër, solli një biçikletë, por...

Apeli i banorëve

Alarm për argjinaturat e Darragjasit

Uji që pushtoi njësinë administrative Dajç është larguar, por jo rreziku që përmbytja të përsëritet....

Qentë endacakë

Kur të huajt tregohen më njerëzorë ndaj kafshëve

Të lehurat e qenve endacakë dëgjohen gjatë gjithë dites në Shkodër. Jo vetëm në lagjet...

Shkodranët nuk duan më artet?!

Bie numri i regjistrimeve tek “Prenk Jakova”

Shkodra krenohet si djep i kulturës, por a do të vazhdojë të mbajë performancën artistike...

Dossier: Masakra e klerit

“Rrnoftë Krishti mbret, Rrnoftë Shqipnia!”

“I fali të gjithë ata që, në çdo kohë mund të më kenë ba keq....

Familja debitore për OSHEE-në

I ndërpritet energjia familjes me 2 kontrata

Prej 7 muajsh nuk lëviz dot nga shtrati as për nevojat e saj personale. Është...

Personazhi i qytetit

Florian Jakaj dhe jazz-i “shkodran”

Qyteti i Shkodrës do përjetojë këto ditë të nxehta vere tinguj Jazz-i. Festivali ndërkombëtar i...