MENU
klinika

10 raste

Kur historia përsërit vetëveten

17.08.2018 - 19:30

Shkencëtarët thonë se historia kalon në disa etapa. Pra, ngjarjet që vëzhgojmë tani, tashmë janë shfaqur në të kaluarën dhe ka të ngjarë të dalin në të ardhmen. Kjo teori njihet si përsëritje historike.

Si rezultat, Bright Side ka mbledhur 10 shembuj të historisë që përsëriten në një mënyrë të çuditshme dhe të papritur.

Vrasja e Kenedy dhe Lincoln

Megjithëse ka pothuajse një shekull midis dy krimeve (1865 dhe 1963), shkencëtarët dhe të tjerë të interesuar në këtë histori kanë gjetur një numër ngjashmërish. Të dy presidentët u vranë nga një armë zjarri në kokë. Vrasjet ishin në publik, sepse Lincoln ishte në Teatrin Ford dhe Kennedy ishte në një makinë. Interesante, Kennedy mori udhëtimin e tij të fundit në një limuzinë Lincoln. Të dy të shtënat ndodhën të premten. Të dy vrasjet besohet të kenë pasur një qëllim politik. Në të dy rastet, krimineli i dyshuar (një person i armatosur vetëm) u kap dhe u lirua. Teoritë e komplotit rreth këtyre 2 vrasjeve nuk ndalen kurrë.

Mbretëresha Victoria dhe Elizabeta e 2-të

Britanikët shpesh i krahasojnë këto dy mbretëresha. Ngjashmëria e parë është mbretërimi i tyre jashtëzakonisht i gjatë. Victoria mbretëroi për më shumë se 63 vjet dhe ishte monarku më i gjatë mbretëror britanik para shtatorit të vitit 2015, kur Elizabeta II theu rekordin e saj. Pavarësisht nga sundimi i tyre i gjatë, të dy zonjat njihen për interesin e tyre në teknologjitë moderne. Të dy u bënë mbretëresha në moshë të re, Victoria 18 dhe Elizabeth 25. Të dyja patën martesa të lumtura për një kohë të gjatë dhe të dyja kishin më shumë se një fëmijë. Ato thuhet se kanë qenë nëna të rrepta dhe kokat aktuale të familjeve të tyre. Të dy mbretëreshat u sulmuan njëherë nga një person i armatosur gjatë një udhëtimi pranë pallatit Buckingham. Dhe të dyja mbretëreshat gëzojnë absolutisht dashurinë dhe respektin e kombit të tyre.

Gratë Luftëtare 

Këto 2 vajza të reja udhëhoqën pjesë të ushtrive të tyre kombëtare dhe luftuan armikun për pavarësinë e vendeve të tyre amë. Joan i Arcit ishte një heroinë e luftës franceze kundër perandorisë britanike në vitet 1420. Emilia Plater udhëhoqi trupat polake kundër Perandorisë Ruse gjatë kryengritjes së vitit 1830. Të dyja gratë u refuzuan fillimisht nga zyrtarët e ushtrisë dhe u detyruan të përpiqen shumë për të hyrë në ushtri. Që të dyja vinin nga familje fisnike, por jo super të pasura. Të dyja veshën rrobat e meshkujve për të qenë pjesë aktive e luftimeve. Gjithashtu, të dyja kishin një rol të rëndësishëm motivues për trupat dhe u konsideruan simbol i rebelimit. Për fat të keq, të dy heroinat vdiqën të reja. Ato janë përkujtuar nga kombet e tyre dhe kujtohen edhe sot.

Josef Stalin dhe Genghis Khan

Këta dy burra të mirënjohur sunduan vendet më të mëdha të kohës së tyre, BRSS dhe Mbretërinë mongole. Të dy Josef Stalin dhe Genghis Khan ishin të njohur për mizorinë e tyre dhe në të njëjtën kohë filluan reforma të rëndësishme në vendet e tyre. Nën sundimin e Kahn territoret e perandorisë mongole vendosën një kod ligjor (për herë të parë), me emrin Yassa. Jeta e tyre personale mban një numër ngjashmërish. Të dy e kaluan fëmijërinë e tyre në varfëri dhe përjetuan vdekjen e hershme të babait të tyre. Të dy burrat morën një pseudonim, duke përshkruar karakteristikat e tyre specifike: Stalin do të thotë “njeriu prej çeliku dhe Genghis Khan që do të thotë” sundimtari i madh “. Që të dy jetuan një jetë të gjatë, më shumë se 60 vjet dhe u martuan disa herë. Së fundi, vdekja e të dy sundimtarëve është plot me thashetheme, misteret dhe teoritë e konspiracionit.

Napoleon dhe Charli i 14-të i Suedisë

Nëse e konsideroni dikë një frymëzim, mund të provoni përsëritjen e historisë së jetës së tyre. Jean Bernadotte u lind në një familje të klasës së mesme dhe arriti pikën e tij të karrierës së lartë përmes shërbimit të ushtrisë. Në fillim, ai ishte një tifoz i një njeriu tjetër të talentuar ushtarak, Napoleon Bonaparte, i cili gjithashtu ishte vetë-bërë. Më vonë ata të dy u bënë miq për një kohë. Të dy burrat arritën pozita të larta qeveritare pa qenë mbretërore nga lindja apo gjaku. Napoleoni u bë perandor francez pas një revolucioni. Bernadoti u miratua nga një mbret suedez dhe përfundoi Charles XIV John, një mbret i Suedisë. Të dy sundimtarët prezantuan reforma dhe ndryshime të rëndësishme në vendet e tyre dhe filluan një dinastinë të re.

Titaniku dhe tragjedia e Vasa

Shumë njerëz në mbarë botën e kujtojnë Titanikun si një anije që u mbyt gjatë udhëtimit të saj të parë. Megjithatë, nëse janë suedezë, ata patjetër do të kujtojnë Vasa-n dhe faktin që ata u mbytën është vetëm një nga një numër ngjashmërish midis këtyre 2 katastrofave. Në të dyja rastet, fundosja dyshohet se ishte shkaktuar nga çështjet e ndërtimit. Çështjet mendohet se kanë qenë për shkak të modernitetit dhe madhësisë së anijeve. Gjithashtu, të dy anijet u mbytën në kushte të mira atmosferike dhe vdekjet e pasagjerëve u shkaktuan nga mungesa e anijeve të sigurisë dhe një proces i organizuar keq i shpëtimit. Nga rruga, të dy anijet ishin të mbushura me udhëtarët shumë festivë që ishin të relaksuar dhe festuar dhe të dy tragjeditë ishin një tronditje e madhe.

 Periudha e Depresionit të Madh dhe Recesionit

Depresioni i Madh dhe Recesioni i Madh janë dy uljet më të mëdha ekonomike të kohës së tyre. Të dy krizat filluan në SHBA dhe më vonë u përhapën në pjesën tjetër të botës. Ata shkaktuan një numër të madh problemesh në sfera të ndryshme në nivel ndërkombëtar (si tensioni midis Greqisë dhe BE-së, ose ngritjes së regjimit nazist). Në tregun e aksioneve të viteve 1920 depërtuan për shkak të shitjeve masive të aksioneve të mbingarkuara që shkaktuan Depresionin e Madh në vitin 1929. Recesioni i Madh i atribuohet krizës së kredisë me rrezik të lartë. Depresioni ka ndodhur kaq shumë kohë më parë sa ka pasur më shumë se kohë të mjaftueshme për ta analizuar atë. Megjithatë, historianët dhe ekonomistët po bëjnë pyetje të reja. Studimi i Recesionit të Madh është në vazhdim dhe do të duhet shumë më tepër kohë për t’u analizuar siç duhet.

Misteret e udhëtimit me balonë të Dyatlov Pass dhe Andrée

Në vitin 1959 një grup studentësh udhëtuan në malet Urale (BRSS) për një ekspeditë 2-javore dhe asnjëherë nuk u kthyen. Një grup tjetër, i cili udhëhiqej nga S.S. Andree (Suedia), po përpiqej të arrinte në Polin e Veriut në 1897, vetëm për të gjetur vdekjen gjatë rrugës. Është e mundshme që anëtarët e këtyre 2 ekspeditave nuk kishin dëgjuar asnjëherë për njëri-tjetrin dhe janë vdekjet misterioze të anëtarëve të ekspeditave që bashkojnë këto dy tregime. Të dy grupet përbëheshin nga amatorë, pavarësisht se ata ishin shumë mirë të përgatitur. Ata mbanin veshje të mjaftueshme të ngrohta, etj për të mbijetuar për një kohë të gjatë. Kushtet e motit u raportuan të jenë të përshtatshme për udhëtimet. Shkencëtarët po studiojnë ende fotografi, mostra të ADN-së dhe materiale të tjera që kërkojnë shkakun e këtyre tragjedive.

Vrasja në Erdington

2 gratë 20-vjeçare u vranë në Erdington, një periferi e Birmingham, Angli më 27 maj gjatë natës. Mary Ashford dhe Barbara Forrest ishin dy të mbytura në një pishinë lokale. Të dyja trupat kishin plagë, tregonin shenja të përdhunimit, dhe të dyja vajzat kishin qenë duke kërcyer natën e kaluar. Dallimi i vetëm është se në këto raste ka 157 vjet ndarje kohore. Maria u vra në vitin 1817 dhe Barbara në vitin 1974. Në të dy rastet, hetuesit nuk e gjetën kurrë vrasësin, edhe pse kishte shumë të dyshuar që u liruan nga gjykata për shkak të mungesës së provave. Vëllezërit e motrat e të dy viktimave u përpoqën të apelojnë vendimin e gjykatës dhe dështuan dhe misteret janë ende prezente.

Chaplin dhe i dashuri i shpërqëndruar

Një meme e njohur si i ‘dashuri i hutuar’ u shfaq në internet në vitet 2010. Mendohet se është futur në Facebook në fillim nga një përdorues i panjohur. Imazhi tregon një djalë të ri duke u kthyer për të parë një grua tjetër duke mbajtur duart me të dashurën e tij. Kjo situatë shpesh shfaqet sot në jetën reale dhe ndodhi gjithashtu në epokën Chaplin të kinemasë. Një poster nga 1922 tregon një film Charlie Chaplin të quajtur “Pay Day” që duket tepër afër këtij meme. Ne mund të shohim heroin kryesor, gruan e tij dhe zonjën që tërheq vëmendjen e tij. Natyrisht kjo ishte shumë kohë përpara epokës së internetit, por ngjashmëria është e habitshme!

Konica.al