MENU
klinika
Situata është shqetësuese

‘Vdes’ Banka Qëndrore më e vjetër në botë?

Ku qëndron problemi?

SoftBank shet 50% të aksioneve në Wag

Ende duke lëpirë plagët nga investimi shkatërrimtar në WeWork, SoftBank është raportuar të shesë 50%...

Ndikojnë në uljen e varfërisë

Remitancat shënojnë nivelin më të lartë në 2019

Sipas Bankës së Shqipërisë remitancat u rritën përsëri në tremujorin e tretë dhe gjatë këtij...

Sejko tregon zgjidhjen

“Banka do marrë goditje nga tërmeti”

Sipas një komunikate për shtyp, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko thotë se sistemi...

Masa për të ulur kostot

Unicredits shkurton fuqinë punëtore

UniCredit, banka më e madhe italiane, tha se do të shkurtojë fuqinë punëtore me 10%,...

Fuqizohet roli mbikëqyrës i AMF

Përfundon me sukses projekti i Bankës Botërore

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, njoftoi se zbatimi i projektit “Huaja për Politikat e Zhvillimit të...

Vlerësimi i BSH

Rritet paga mesatare në Shqipëri. Po me çfarë ritmi?

Paga mesatare në ekonomi ka ardhur në rritje, ndonëse ritmi i rritjes vijon të jetë...

Konferenca e Shoqatës së Bankave

Kreditimi/ Denaj: Domosdoshmëri për zhvillimin e vendit

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, e pranishme në Konferencën e 3-të Kombëtare të...

Flet guvernatori

Sejko zbardh strategjinë për rritjen e kreditimit

Guvernatori Gent Sejko ka bërë të ditur planin e masave që ka ndërmarrë dhe do...

Paralajmërimi për rrezikun

BERZH: Ekonomia shqiptare do ngadalësohet më 2019- 2020

Banka Europiane për Rindërtim e Zhvillim, parashikon se rritja ekonomike në Shqipëri do të jetë...

Raporti i Bankës së Shqipërisë

Sejko: Në 2018, ekonomia shënoi progres

Banka e Shqipërisë vlerëson se viti 2018 ishte një vit progresi për ekonominë dhe sistemin...

Inflacioni i prillit

1.4%, shkak rritja me ritme të ulta e çmimeve të ushqimeve

Çmimet janë rritur në muajin prill të këtij viti, inflacioni me vetëm 1.4 për qind...