MENU
Toskanini dirigjenti i famshëm

Njeriu i bindjeve muzikore dhe politike

"Ç'pati plaka me të renë"

Qeparoi i vjetër në këngë

“Kur zihen vjerra me nusen”… një këngë e vjetër nga Qeparoi… Kënga polifonike dhe vallja...

Edicioni i tretë

Festivali Ndërkombëtar i muzikës së dhomës kthehet në Tiranë

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës nën titullin “Different Trains” rikthehet për të tretin vit...

Video

Fyelli, në trojet shqiptare nga një tregtar

Fyelli është një nga veglat muzikore të klasifikuara në grupin e frymoreve. Fyelli është përdorur...

Këngëtari i "kalibrit të rëndë"

Josif Gjipali, si nisi e u realizua ëndërra e tij me përmasa botërore

Josif Gjipali, një tenor që po hap një karrierë të mrekullueshme në skenat e Europës...

Bahu i paradokseve

“I detyrohem vetëm Zotit”

Muzika është art më vete, pasi atë as mund ta shohim dhe as mund ta...

"Shi bie në Tiranë..."

Fitnete Tuda, midis këngës dhe gazetarisë!

Fitnete Tuda, një shqiptare e Maqedonisë, e lindur në Strugë dhe jetesën e veprimtarinë e...

"Pranvera filloi me ardhë"

Shuhet Shyqyri Alushi

Ndahet nga jeta bilbili i ahengut shkodran. Shyqyri Alushi, një tjetër xhevahir i gjerdanit të...

"Prifti i kuq i katër stinëve"

Vivaldi virtuoz

Kompozitori dhe violinisti virtuoz italian (Venecia 1678-Vjenë 1741) me famë botërore Antonio Vivaldi njihet ndryshe...

Nexhmije Pagarusha siç nuk e njihnit

“Bylbyli i Kosovës”

Nexhmije Pagarusha ikona e muzikës shqiptare në Kosovë dhe Shqipëri, është ndër këngëtaret më të...

Gara

Një femër fiton Konkursin e Dirigjentëve

Një dirigjente femër ka triumfuar në garën ndërkombëtare të dirigjentëve, mbajtur ne Tiranë. Një mbrëmje emocionesh...

"Nuk e ndjej vetminë se me mua është kënga"

Marije Kraja, ndër solistet e para të TOB

Marije Kraja, lindi më 24 Shtator të vitit 1911 në Zarë të Kroacisë. Vetëm kur...