MENU
Me çfarë rikthehet ajo sot?

Nertila Koka, la skenën shqiptare për punën e bashkëshortit

"Zoti më mori e ma dha sërish jetën"

Shpëtim Saraçi i zhgënjyer, plot arsye për tu larguar nga Shqipëria

Shpëtim Saraçi, një ndër kompozitorët e parë më të njohur shqiptarë, i lindur më 19...

Këngëtarja e njohur shqiptare

Mira Konçi, si u largua nga Shqipëria dhe ku është sot?

Mira Konçi e lindur më 4 Mars, 1973 në Tiranë, është një këngëtare Shqipëtare, dhe...

Muzika Klasike

Blerta Zhegu, një soprano që po triumfon në skenë

Ditë pas dite zëra të mrekullueshëm po ngrihen në skenën profesionale të muzikës shqiptare. Ato po...

Identiteti kombëtar shqiptar

Ruajtja e kulturës përmbledh artistë e të rinj

Në nismat e shumta për ruajtjen e kulturës, traditës si dhe të gjitha vlerave që...

Kultura shqiptare

‘’Skena e Muzikës Shqiptare’’ do të rizgjojë në 2019 shqiptarët

Një edicion i rëndësisë unike dhe kombëtare do të organizohet së shpejti në Maqedoninë e...

Ansambli i këngëve dhe valleve

Nisma ‘’Edukim nëpërmjet artit’’ vazhdon nëpër shkolla

Një ngjarje shumë e këndshme për të gjithë ka ndodhur në ambientet e shkollës 9-vjeçare...

Mbrëmje speciale

Ermal Meta “i dhuron magji” Sanremos! (Video)

Këngëtari fitues në fuqi i Festivalit të Sanremos, shqiptari i njohur Ermal Meta është ngjitur...

Përballoi sfida të vështira jetësore

Vdiq 37 vjeçe/ Sekretet dhe të pathënat e Tefta Tashkos!

Poeti Lasgush Poradeci (1899-1987) ka qenë mjaft i kursyer në vlerësimin e artistëve bashkëkohës që...

I papërsëritshëm, njëlloj si e motra

Zërin unik që nuk ngjet me askënd, dhe me CD nëpër botë

Si një nga rrjedhat e ujëvarës së madhe të folkut, por një lloj dhe në...

Diva e muzikës shqiptare!

Çfarë ka thënë Dritëroi dhe Pagarusha për Vaçe Zelën?

Vaçe Zela lindi më 7 prill 1939, në qytetin e vogël të Lushnjës. Padyshim mund...

Muzika Klasike

Xhorxh Frederik Hendëll – jetë e trazuar dhe vepër madhështore

Hendëll sikurse dhe Bahu janë dy gjigantët e epokës baroke, por njëherazi dy mjeshtrit e ...