MENU
klinika
Anijet kineze mbeten në det

Koronavirusi nis bllokimin e tregtisë globale

Ursula von der Leyen

Presidentja e KE akuza Macron: I hape dyert Rusisë në Ballkan

Emmanuel Macron i ka hapur derën Rusisë në Ballkanin Perëndimor.” Kështu ka deklaruar presidentja e...

Nga The Economist

Tsipras, pushime dhe një ‘stuhi’ në rrjetet sociale

Alexis Tsipras po bën fushatë për zgjedhjet e parlamentit Europian më 26 maj, që shihen...

Pengesa për emigrantët

Edhe Evropa si Amerika/ Orban ndërton ‘mur’ kufitar me Serbinë

Kryeministri hungarez Viktor Orban vlerësoi Serbinë për pranimin e një pengese kufitare ndërmjet dy vendeve....

Baza pranë Larisës

SHBA shton praninë ushtarake në Greqi

Athina dhe Uashingtori thuhet se po përpiqen të konsolidojnë më tej praninë e sistemeve amerikane...

Deklarata e kryeministrit bullgar

Bullgaria nuk është ‘kali i Trojës’ i Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s; Jens Stoltenberg vlerësoi angazhimin e Bullgarisë në NATO gjatë një...

Mund të mbarojë procesi për 6 muaj?

Si Rusia mund të pengojë Maqedoninë në NATO

Maqedonia e sapopagëzuar, po nxit  vendet aleate që të ratifikojnë protokollin e pranimit të Maqedonisë...

Nga Bloomberg

Pse Trump s’ka nevojë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

Një vend i vogël me një buxhet të dobët të mbrojtjes që bashkohet me aleancën...

Shqipëria nënshkroi e para

Maqedonia në tryezë me vendet e NATO-s, nënshkruhet protokolli

Shtetet e NATO-s nënshkruan sot një marrëveshje me Maqedoninë, duke i mundësuar shtetit ballkanik që...

The Hill

Putin dhe “lufta” për ndikim në Ballkan

Qëllimi strategjik i politikës së Rusisë në Ballkan është krijimi i një mjedisi të rehatshëm...

Vizita dyditore e kancelares në Athinë

Pse grekët po protestojnë kundër vizitës së Merkel?

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Athinën sot pasdite për herë të parë në...

"Do t'i shtypim turqit"

Greqia kërcënon Turqinë/ Egjeu përsëri “mollë sherri”

Krerët më të lartë të Greqisë kanë paralajmëruar ashpër Turqinë, duke kërcënuar se do të...