MENU
klinika
Nga Petrit F. Zeneli

Ka pasur të drejtë Lamartine!

Për çfarë i lutej pa pushim djalit?

Kush ishin miqtë e tij?/ Bulku: Rolet më të bukura të Xhodës

Në një nga intervistat, aktorja Rajmonda Bulku rrëfen të shkuarën e aktorit të madh, Xhevdet...

Fëmijët jetimë

Foto/ Çfarë la pas gjenocidi serb?

Kryqit të Kuq Amerikan në Mal të Zi dhe Gjenocidi Serbo / Malazez ndaj popullatës...

Komplote dhe ndëshkime

Apolloni dërgoi një murtajë e Poseidoni një përbindësh deti

Kur Poseidoni dhe Apolloni hynë në një komplot për ta kyçur (izoluar) Zeusin, Zeusi u...

Silentium est aureum - Heshtja është flori?!

Luftrat ikën! E tani po na shkatërron një kanal nëpër Ulpianë

Pasuritë e mëdha, diversiteti, si dhe veçoritë unikale të Trashëgimisë Kulturore në Kosovë gjatë shekujve...

Lirika e gjuhës së mprehtë

Azem Shkreli pena origjinale bashkohore

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë bashkohore shqipe. Me poezinë e tij, Shkreli...

Nismëtar i letërsisë

Barleti epos i shpirtit shqiptar

   Marin Barleti si dijetar i madh rilindës, i humanizmit shqiptar e evropian ka pasur...

Festivali jubilar

Vallja burimore zbret në Myzeqe

 Festivali Folklorik Kombëtar i Valles Burimore, sapo ngriti siparin në Lushnjë. Grupet folklorike nga të...

Shqipëria dinjitoze në Kanë

“Furgoni” mes 11 filmave pretendentë

Erenik Beqiri shkeli tapetin e kuq në Kanë, si pjejsë e filmit “Furgoni”. Ndërsa ishte...

Albanologu, përkthyes e kritik... iku!

Lanksh, dashnori i gegnishtes së Camajt

  “Fjala shqip t’është detorëse për gjithë motin e jetës! Na vorfnove”- Hans-Joachim Lanksch lindi...

Trashëgimia-art

Francezi që u magjeps me veshjet shqiptare

 Piktori mbeti i magjepsur nga ecja e tyre krenare, shkëlqimi i armëve dhe veshjet e...

Si e parandjeu Ali Pasha fundin

U përcoll po aq madhërishëm saç jetoi

    5 shkurt 1822. Aliu kishte dalë në sofat, se në tri dhomat brenda,...

REKLAMA