MENU
klinika
Toka e premtuar? (foto)

Emigranti që shpiku blicin nga varfëria e periferive

Bienalja e Venecies 2019

Nga Bulqiza drejt e në kozmos… si Driant Zeneli

   U çel edicioni i 58-të i Binales së Venecies, ku janë pjesëmarrës 90 shtete....

75 vite nga shkrimi i saj

Botohet ditari “origjinal” i Ana Frankut

“Ditari i Ana Frankut” konsiderohet një nga veprat letrare më personale dhe përfaqësuese të shekullit...

Salvador Dali

Gjeniu që ishte gjithnjë në kërkim të rinisë

Gjeniu i artit të pakufishëm, Salvador Dali lindi në 11 maj vitin 1904 në Figueras...

Gjurmët e fotografisë

Gjon Mili, shqiptari që fotografoi Pikason dhe Salvador Dalinë

Gjon Mili, është padyshim një nga fotografët më të mëdhenj të Amerikës, që ka lënë...

Pse nuk mbaroi “Mona Liza”?

Gjeniu mëngjarash vuante nga strabizmi

Leonardo da Vinçi mund ta ketë lënë pa përfunduar të famshmen “Mona Liza”, pas një...

“Notre-Dame” me pamje të re

A do ta ruajë origjinalitetin kryevepra?

Vinsent Kajbo, arkitekt pranë studios NAB, solli një propozim modern për rindërtimin e spirales së...

Fotografi të rralla

Italianët kur restauruan xhaminë e Et’hem Beut

Zëdhënësi i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Agron Hoxha, ka publikuar fotot e rralla që i përkasin...

“Veronikë, 20 vjet”

Kur Kosova e vegjëlisë ishte në luftë

Është ekspozita e çelur së fundmi, pranë bibliotekës “Pjetër Bogdani”, si kujtesë e ditëve të...

ADN-ja rezultati përfundimtar

Një tufë flokësh të Da Vinçit?

Një tufë flokësh të Da Vinçit, me rastin e 500-vjetorit të vdekjes, u ekspozua për...

Arti i rrugës

Qytetërimi si zaptim

Me të njëjtat ritme që zhvillohen qytetet në botë, ecën edhe teknologjia dhe arti, arti...

Mjeshtre e ekranit të madh

Xhanfize Keko në kinematografinë botërore

Realizimet e regjisores së papërsëritshme të filmave për fëmijë, të mjeshtres së ëkranit të madh,...

REKLAMA