MENU
klinika
Interpretuar mrekullisht nga Luçie Miloti dhe Xhevdet Hafizi

“Kur perëndon dielli”

Thënie nga Bob Marley

Askush përveç vetes sonë nuk mund të na lirojë mendjen

“E vërteta është se çdo njeri do t’ju lëndojë; ju thjesht duhet ta gjeni personin...

Foenika antike

Parku arkeologjik i Finiqit, ndër atraksionet turistike më interesante

Foenika antike ose siç njihet ndryshe qyteti antik i Finiqit, u themelua para shekullit të...

Këngëtares që zëri i mjaftonte për të pushtuar skenën

94 vjetori i lindjes së Luçie Milotit

Kujtojmë sot, në ditën e lindjes (11 Maj 1930), “Artisten e Merituar” dhe “Mjeshtren e...

Salvador Dalí

Një gjeni që arriti të na magjepste me ‘çmenduritë’ e tij

Sot janë bërë 120 vjet nga lindja e Salvador Dalít. Ai ishte një i “çmendur”...

Kush janë vendet finaliste?

Sonte, finalja e Eurovision Song Contest 2024

Sonte do te mbahet nata finale e Eurovision Song Contest 2024. Këtë vit, Shqipëria u...

Apo si një simptomë e një parehatie shpirtërore?

Vetëfotografimi si vetëkënaqësi e një lumturie të vrazhdë

I mora leje mirëkuptuese dhe guxova, ndoshta më shumë se duhej të pyesja një miken...

“FjalaFest”

Në Milano të Italisë zhvillohet festivali i letërsisë shqipe

Për herë të parë vjen në Milano të Italisë, do të mbahet një Festival i...

Haig Zacharian

72-vjetori i lindjes së kompozitorit shqiptar me origjinë armene

Më 8 maj të vitit 1952 lindi në Durrës, në një familje me origjinë armene,...

Sukses historik

Kori Siparantum në Wiener Konzerthaus për 200-Vjetorin e Simfonisë së Nëntë të Beethovenit

Kori Siparantum shënoi një moment të pazakontë në historinë muzikore tek ne, duke u ngjitur...

Kur parashikohet të mbyllet?

Takim për “Historinë e shqiptarëve” në Akademinë e Shkencave

Në Kryesinë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë është zhvilluar takimi i redaksisë së “Historisë...

Botohet në italisht

“Lufta e Shkodrës – nga një dorëshkrim i panjohur i Marin Barletit”

Botohet në italisht, me titullin “La guerra di Scutari – da un manoscritto sconosciuto di...

REKLAMA