MENU
klinika
Një hap në ndriçimin e një plage historike

Çamëria në dosjet e Sigurimit

"Një perlë mes maleve të Tepelenës"

Kumbaro: Qilimi rozë që kanë shtruar lulet në Lekdush

Tepelena vitet e fundit është kthyer në një destinacion për turistët vendas e të huaj....

“Kosova 1945-1999”

NATO dhe trupat ruse në Prishtinë

Prej vitesh, politika në Kosovë, për qëllime të veta, ka filluar të ngatërrojë qëllimisht fillimin...

Një prej shkrimtarëve më të mirë të historisë së njerëzimit

100 vite nga vdekja e Franc Kafkës

Sot bëhen 100 vite nga vdekja e një prej shkrimtarëve më të mirë të historisë...

Rezoluta që miratoi OKB

3 qershori, Dita Botërore e Biçikletës

Në kalendarin e Kombeve të Bashkuara, 3 qershori njihet si Dita Botërore e Biçikletës. Kjo...

Java kulturore italiane

Heroinat e operave të Puccini-t në skenën e amfiteatrit të Butrintit

Ministri i Ekonomisë, Kulturës e Inovacionit ndau në rrjet një album fotosh mbresëlënëse nga aktiviteti...

Festivali i filmit

‘Ekrani i Artit’ në Shkodër vjen me edicionin e shtatë

Nga data 5 deri më 9 qershor, Shkodra do të mirëpresë edicionin e shtatë të...

Gruaja më e bukur e Hollivudit

98 vite nga lindja e yllit të Hollivudit Marilyn Monroe-s

Sot janë bërë 98 vite nga lindja e yllit Hollivudian, Marilyn Monroe. Për publikun, ajo...

Projekti

Muzeu Etnografik në Elbasan do t’i nënshtrohet restaurimit

Muzeu Etnografik në Elbasan, i vetmi që ruan trashëgiminë shekullore të qytetit do të restaurohet,...

Aktivitetet nga data 2 deri më 8 qershor

Me veprën ‘Voci di Donne’ të Puccinit nesër çelet Java Kulturore Italiane

Nga data 2 deri në datën 8 qershor, Shqipëria do të mikpresë Javën Kulturore Italiane...

Në moshën 86-vjeçare

Ndahet nga jeta nëna e Michelle Obamës, Marian Robinson

Marian Robinson, nëna e ish-zonjës së parë të SHBA-së, Michelle Obama, ka vdekur në moshën...

Sami Frashëri

174 vite më parë lindi ideologu themelor i Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Sot janë bërë 174 vite nga lindja e intelektualit, gjuhëtarit, romancierit dhe ideologut themelor të...

REKLAMA