MENU
klinika
Benjamin Franklin

Një nga themeluesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Projekti kulturor

“Open House Tirana” njeh të rinjtë me objektet historike të qytetit

Gjatë periudhës dhjetor ‘23 – janar ‘24 u realizua projekti Open House Tirana. Ky projekt...

Statistikat

Turizmi kulturor në vitin 2023 tejkaloi edhe shifrat para pandemisë

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti e ka konsideruar një vit të mbarë, 2023-shin, për turizmin...

Qeveria merr vendimin

22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe festë zyrtare

22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe do të jetë festë zyrtare e Shqipërisë....

Nga Anthony Hopkins

‘Lërini të shkojnë njerëzit që nuk janë të përgatitur të të duan’

Kjo është gjëja më e vështirë që do t’ju duhet të bëni në jetën tuaj...

Njihuni me Muhamet Trepçin

Artizani shkodran që përpunon dhe interpreton artistikisht drurin e ullirit

DRTK Shkodër në një nga publikimet e saj online, paraqet punën e artizanit Muhamet Trepçi,...

Ura e Mesit

Fotografuar më shumë se një shekull më parë nga Baldacci

DRTK Shkodër ndau në rrjetet sociale një foto të vjetër të Urës së Mesit mbi...

Bashkia Shkodër

Ndërtesa unikale ndikuar nga stili i Habsburgëve

Bashkia Shkodër, rreth të cilës u ngrit “qyteza festive” dhjetorin që lamë pas, përveç se...

Vendi i festave dhe ceremonive zyrtare

“Pallati i Brigadave”, historia e rindërtimit prej italianëve

Më 3 janar 1941, filloi rindërtimi i Pallatit të Brigadave. Ndërtimi i kësaj godine pat...

Mbi 76 mijë

Muzeu Ikonografik ‘Onufri’ fluks vizitorësh gjatë 2023

Muzeu Ikonografik “Onufri” në Berat ka shënuar një fluks të lartë vizitorësh gjatë vitit 2023....

Rama: Shumë shpejt, destinacion i së ardhmes

Nis puna për restaurimin e kalasë së Pogradecit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale foto nga puna që ka nisur për...

Synon të kthehet në një pikë turistike

Nis puna për ‘rilindjen’ e kalasë së Pogradecit

Kalaja e Pogradecit, një nga asetet më të njohura të trashëgimisë së kulturës në këtë...

REKLAMA