MENU
klinika
Çfarë paralajmëroi ministri Gonxhe?

Nis puna për digjitalizimin e mbi 400 objekteve të vlerësuara si pasuri kulturore

Një ndër gratë më të ngritura të Evropës

196 vjet nga lindja e Elena Gjikës

Sot, kujtojmë lindjen e Elena Gjikës (Dora D’Istria, 1829-1888). Elena Gjika lindi në Bukuresht të...

Luajti në serialin Beverly Hills

Ndahet nga jeta aktori i njohur amerikan

David Gale, aktori që luajti Doktor Joe Scanlon në më shumë se 200 episode të...

Njeriut që e deshi shumë Shqipërinë

236 nga lindja e Lord Bajronit

Poeti romantik anglez, Bajroni lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate...

Komandanti legjendar

26 vjet nga sulmi në familjen Jashari

Sot shënohet 26-vjetori i sulmit të dytë të Serbisë mbi familjen e komandantit legjendar Adem...

Interpretoi rreth 40 role

Aktori Ndriçim Xhepa sot mbush 67 vjet

Ndriçim Xhepa lindi më 21 janar 1957 në Tiranë. Pas mbarimit te studimeve për aktor,...

Teqeja e Koshtanit

Qendër bektashizmi por edhe vatër atdhetarie

Gjatë kësaj jave specialistët e DRTK Gjirokastër kanë kryer inspektimin në Teqenë e Koshtanit në...

Në 556-vjetorin e vdekjes

Përkujtohet Heroi Kombëtar, Gjergj Kastriot Skërnderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 556-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu...

556-vjetori i ndarjes nga jeta

QKLL, ekspozitë me botime të rralla kushtuar Skënderbeut

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit kujtoi përmes aktiviteteve 556-vjetorin e ndarjes nga jeta të...

Thënie të të huajve për Skënderbeun

“Kurrë s’ka për të dalë më mbi tokë një luan i tillë”

Mit, strateg, hero i kombit, shqiptari më i famshëm në histori, është Gjergj Kastriot Skënderbeu....

Benjamin Franklin

Një nga themeluesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Benjamin Franklin lindi më 17 janar 1706 në Boston dhe ishte një botues amerikan, burrë...

REKLAMA