MENU
klinika
Produksion i Teatrit Shëtitës

“Elektra” e Kiço Londos, nis rrugëtimin nga Teatri i Durrësit

Takimi

Gonxhja paraqet vizionin e ministrisë së sapoformuar të Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit

Ministri Blendi Gonxhja paraqiti vizionin e kompozimit ministror të sapoformuar të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës...

Myfit bej Libohova

Përkujtohet diplomatI e “pagëzuesi” i Lekut shqiptar

Më 29 janar 1846, lindi Myfit bej Libohova. Libohova, delegati i Kuvendit të Vlorës, shërbeu...

Rekordi

Fustani i Princeshës Diana shitet për më shumë se një milion euro

Një fustan i veshur nga Princesha Diana në 1985 u shit për 11 herë çmimin...

Përballja fatale e lirikut rus

Pesë fakte për njeriun gjaknxehtë të dueleve, Alexandër Pushkin

Vdekja e poetit të madh ka marrë një status thuajse mitik në kulturën ruse. Këtu...

Në moshën 90-vjeçare

Ndahet nga jeta diva italiane, Sandra Milo

Sandra Milo vdiq sot në moshën 90-vjeçare. Aktorja, këngëtarja, prezantuesja dhe diva e ekranit të...

Anatomia njerëzore

Del në ankand versioni me mbishkrime i kryeveprës së Andreas Vesalius

Kur mjeku i Rilindjes Andreas Vesalius shkroi mbi anatominë njerëzore në vitin 1543, ai transformoi...

Çfarë paralajmëroi ministri Gonxhe?

Nis puna për digjitalizimin e mbi 400 objekteve të vlerësuara si pasuri kulturore

Nis puna për digjitalizimin e mbi 400 objekteve të vlerësuara si pasuri kulturore, që janë...

Një ndër gratë më të ngritura të Evropës

196 vjet nga lindja e Elena Gjikës

Sot, kujtojmë lindjen e Elena Gjikës (Dora D’Istria, 1829-1888). Elena Gjika lindi në Bukuresht të...

Luajti në serialin Beverly Hills

Ndahet nga jeta aktori i njohur amerikan

David Gale, aktori që luajti Doktor Joe Scanlon në më shumë se 200 episode të...

Njeriut që e deshi shumë Shqipërinë

236 nga lindja e Lord Bajronit

Poeti romantik anglez, Bajroni lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate...

Komandanti legjendar

26 vjet nga sulmi në familjen Jashari

Sot shënohet 26-vjetori i sulmit të dytë të Serbisë mbi familjen e komandantit legjendar Adem...

REKLAMA