MENU
klinika
Robert Stevenson

129 vjet nga vdekja e shkrimtarit skocez

Kadare:Reputacion në arenën ndërkombëtare

Shqipëria në Bordin Ekzekutiv të UNESCO-s

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare, në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH)...

Visar Zhiti

71 vjetori i lindjes së poetit

Shkrimtari, publicisti dhe përkthyesi Visar Zhiti feston sot 71-vjetorin e lindjes. Shkrimtari lindi në Durrës,...

Revista polake “MojChorzow”

Shqipëria perla e pazbuluar e Evropës

Shqipëria, e quajtur shpesh “perla e pazbuluar e Evropës”, ofron peizazhe të mahnitshme, histori dhe...

Maria Kalas

Fëmija i padëshiruar që u shndërrua në legjendën e skenave operistike

Maria Kalas, fenomeni i jashtëzakonshëm i një shpërthimi të beftë, që mbushi me dritë skenat...

Në Qendrën Kombëtare për Librin dhe Leximin

Letërsia dhe çështjet e diskriminimit gjinor

Qendra Kombëtare për Librin dhe Leximin (QKLL), me mbështetjen e programit “Europa Krijuese” e Bashkimit...

TKOB

Kalendari Artistik i dhjetorit nis me operën “Carmen”

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit do të sjellë së shpejti për artdashësit, operën “Carmen”....

Nata e Bardhë

Qindra mijëra shqiptarë festuan me yjet e muzikës

Sheshi “Skënderbej” u mbush plot e përplot mbrëmjen e 29 Nëntorit, ku qindra mijëra të...

E veshi për fotografitë e fejesës

Del në ankand këmisha e Princeshë Dianës

Një këmishë e veshur nga Princesha e ndjerë e Uellsit, Diana, në portretin e saj...

Për festat e nëntorit

“Përrallë nga e kaluara” shfaqet në Francë

Me rastin e festave kombëtare, Ambasada e Shqipërisë në Francë, Ambasadori Dritan Tola dhe Ambasadorja...

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe

Ndahet nga jeta Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, ka vdekur në moshën 100-vjeçare. ”Gjermano-amerikani vdiq dje në...

Pritet "Parada Kuq e Zi"

Treni i festave të Nëntorit me fëmijët e Tiranës

Tirana mirëpret Festat e Nëntorit me një kalendar të larmishëm aktivitetesh që kulmon me “Paradën...

REKLAMA