MENU
klinika
"Duhet punë brënda në Shqipëri..."

Letra që Mihal Grameno ia drejtoi atdhetarëve idealistë në vitin 1909

Mihal Grameno

93 vjet nga vdekja e ‘Heroit të Popullit’

Më 5 shkurt, Mihal Grameno, i sëmurë, e i dëshpëruar, u tërhoq nga lëvizja shoqërore,...

‘Mjeshtri i madh’

83 vite nga lindja e kompozitorit të njohur, Ferdinand Deda

Përkujtohet sot ditëlindja e artistit Ferdinand Deda. Ai lindi në qytetin e vogël të Peqinit...

Vangjush Mio

Piktori i parë impresionist shqiptar

Me origjinë nga Korça, ai u diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë,...

Kur Ali Podrimja i shkruante Dritëro Agollit

“Qëllimi im është ta shpëtoj Lumin, të gjej ilaç për jetën e tij”

Elona Agolli, bija e shkrimtarit të njohur Dritëro Agollit, herë pas here zbulon korrespondencat e...

IKRTK: Përbën vepër penale

Objekte të trashëgimisë kulturore të transformuara në ‘mobilje’

Shkatërrimi dhe transformimi i pasurive kulturore në kundërshtim me karakterin e tyre historik ose artistik...

“Vendi i Dëshmisë dhe i Kujtesës”

I pari vend i hapur në Shqipëri për të kujtuar viktimat e diktaturës

Muzeu “Vendi i Dëshmisë dhe i Kujtesës” është i pari vend i hapur në Shqipëri...

Koncerti i tij i parë, në Shqipëri

Koncerti i Stefano Bollani-t në TKOB

Mbrëmjen e djeshme në TKOB performoi pianisti Stefano Bollani, një nga pianistët më të njohur...

Gjatë vitit 2023

Rekord vizitorësh në Muzeun “Marubi”

Viti 2023 shënoi një rekord vizitueshmërie të Muzeut Kombëtar të Fotografisë “Marubi” me një numer...

Gjurmët e një muri prehistorik

Fortifikimi i Marshejt, pasuri arkeologjike e Shkodrës

Një pasuri arkeologjike e zonës së Shkodrës është dhe Fortifikimi i Marshejt. Fortifikimi prehistorik gjendet...

Këngëtarja më e mirë në OPER! AWARDS 2024

Ermonela Jaho me një tjetër çmim prestigjioz në Gjermani

Ermonela Jaho është artistja e parë shqiptare që po nderohet me çmimet më prestigjioze në...

Në moshën 76-vjeçare

Ndahet nga jeta gazetari dhe diplomati, Fatmir Kumbaro

Në moshën 76-vjeçare është ndarë nga jeta Fatmir Kumbaro. Ndërsa po trajtohej në spital për...

REKLAMA