MENU
klinika
Skandali në shtyp dhe dyshimet mbi Picason

Poeti me famë që u akuzua si hajdut pikturash

Rrëfehet piktori Gjergj Kola: Promovohen të përkëdhelurit

“Në Shqipëri nuk vlerësohen artistët e vërtetë”

Jeta e tij është e lidhur tërësisht me artin. Për të, të qenit piktor është...

Si i përcolli shtypi i Tiranës “Provokacionet e gushtit ‘49”?

“Një avion grek u rrëzua nga forcat shqiptare në Finiq…”

Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur e ngjarjeve të gushtit të vitit 1949, të njohura...

Një investim prej 11 milionë eurosh

Restaurimi e shndërron Qendrën e Vlorës në destinacion turistik

Qendra Historike e Vlorës është rijetëzuar duke u shndërruar në një vlerë tjetër të shtuar...

Mjeshtri i iluzionit optik

Fotografi grek sjell imazhet e pakrahasueshme

Thonë që kamera nuk gënjen, por në fotogalerinë e mësipërme kjo thënie rrëzohet. Fotografi i...

Shumë përkushtim dhe trajnim rigoroz

Geishat, kush janë “zonjat argëtuese” enigmatike

Me kalimin e kohës, dhe sidomos gjatë epokës së lulëzuar perandorake Heian, Geishat u vendosën...

Ja roli i tij për agjencitë e inteligjencës amerikane

Kush ishte togeri dhe zbuluesi i SHBA me origjinë shqiptare

Thomas Eftim Stefani ka qenë një toger dhe zbulues amerikan në vitin 1942, për seksionin...

"Duhet të zhdukesh me gjithë familje”

Rrëfimi i Bujar Asqeriut: Si më akuzoi shoku i fëmijërisë pas filmit

Aq e madhe është forca sugjestionuese e kinemasë, saqë mund të lërë pasoja në jetët...

Relacioni për Ramizin

“Paçrami s’pranoi të vihej pjesa për Skënderbeun”

Dashnor Kaloçi   Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në...

Kush ishin dy–ish ushtarakët shqiptarë që tentuan ta eliminonin

Atentati i bujshëm ndaj Mbretit Zog në Austri 1931!

Aso kohe, Mbreti i shqiptarëve ishte beqar. Asgjë nuk e pengonte të shëtiste nëpër Europë,...

Nga fermer në nënkryetar bashkie

Historia e pazakontë e gjyshit sicilian

Angelo Censoplano, i njohur për të gjithë si gjyshi Angelo, është një shembull i vërtetë...

60 vjet më parë

Si dhe pse u ndërtua Muri i Berlinit?

Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që për gati 30...

REKLAMA