MENU
klinika
Koncert në Teatrin e qytetit të Karllovacit

Ditët e kulturës shqiptare në Kroaci

Ja cila ishte arritja e tij më e madhe!

144 vite nga vdekja e shkencëtarit James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell ka lindur më 13 qershor 1831. Ishte një shkencëtar skocez në fushën...

Vladimir Prifti

Ndahet nga jeta regjisori i ‘Udhës së shkronjave’

Sot u nda nga jeta regjisori i njohur, Vladimir Prifti. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti...

I ftuar në podcastin e Ramës

Historiani dhe gazetari britanik rrëfen për librin “Vendet e mia” dhe situatën e Europës

Studiuesi, gazetari, shkrimtari dhe historian britanik, Timothy Garton Ash, ishte i ftuari i radhës i...

Tetori i Librit

Margariti: Nxënësit interes për funksionimin e bibliotekave dhe ruajtjen e librave

Gjatë Tetorit të Librit rreth 600 nxënës të shkollave të mesme dhe 9-vjeçare publike dhe...

Ngjyra dhe elegancë

Veshjet tradicionale të Lumës

Një vend të rëndësishëm në punët e dorës dikur zinte përgatitja e kostumeve tradicionale. Gjithnjë...

Atraksion kryesor i Shkodrës

Kalaja e Rozafës, rekord vizitash edhe në muajin tetor

Kalaja e Rozafës, atraksioni kryesor turistik në qytetin e Shkodrës, ka regjistruar një numër të...

Në Pallatin e Kongreseve

Elsa Lila me ‘Filamente…’ sjellë atmosferë fantastike

Mbrëmja e sotme solli një atmosferë fantastike në Pallatin e Kongreseve, pasi zëri i Elsa...

Diskutim i hapur në Himarë

“Beteja për 20 përqindshin”

Himariotë, vuniotë, piluriotë e borshiotë të shumicës që vetidentifikohen shqiptarë dhe të pakicës që vetidentifikohen...

Histori

66 vjet më parë hyri në fuqi Traktati i Paqes me Italinë

Më 30 tetor 1957, hyri në fuqi Traktati i Paqes i nënshkruar mes Shqipërisë dhe...

Kolonia Ndërkombëtare “Ditët e Mios”

Artistë nga 15 vende frymëzohen nga peizazhi dhe arkitektura e Korçës

“Ditët e Mios” bëri bashkë për tre ditë me radhë (25-28 tetor) koloninë ndërkombëtare të...

"Libri i të vdekurve"

Një zbulim rrëqethës bëhet nga arkeologët në Egjipt

Arkeologët në Egjipt zbuluan një varrezë 3500-vjeçare ku ishte fshehur papirusi “Libri i të Vdekurve”....

REKLAMA