MENU
klinika
“Il Maestro di Capella”

Opera për fëmijë dhe familje në TKOB

Procesi i digjitalizimit

“Arkivat strehojnë të shkuarën, duke shërbyer me pulsin e kohës”

Procesi i digjitalizimit përbën një nga përparësitë e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave (DPA), në...

Njeriu që shpiku të ardhmen

Zhyl Verni, shpirtja e thekshme e imagjinatës së shpenguar

“Çdo gjë që një njeri mund të imagjinojë, njerëzit e tjerë mund ta bëjnë realitet,”...

Rritje e numrit të vizitorëve

Audioguida rrit interesin e të huajve për Muzeun Ikonografik “Onufri”

Muzeu Ikonografik “Onufri” ka shënuar rritje të vizitueshmërisë nga viti në vit. Kjo falë edhe...

Maja e Vajushës

Destinacion joshës për të apasionuarit pas natyrës

Kryeministri Edi Rama ndau sot pamje nga Maja e Vajushës në Lëpushë të Malësisë së...

Artisja e madhe e skenës

Shuhet “Perëndesha e valles shqiptare”, Lili Cingu!

Artistja e madhe e skenës, Lili Cingu është vlerësuar nga kritikët e artit botëror si...

Balessiumi

Një nga pasuritë arkeologjike të zonës së Shkodrës

Në luginën ku gjarpëron kanioni i lumit Rrjoll rrëzë bjeshkëve të Parubës dhe malit të...

"Duhet punë brënda në Shqipëri..."

Letra që Mihal Grameno ia drejtoi atdhetarëve idealistë në vitin 1909

Në një letër drejtuar bashkëkombave të vet në 1909, Mihal Grameno, një nacionalistë nga më...

Mihal Grameno

93 vjet nga vdekja e ‘Heroit të Popullit’

Më 5 shkurt, Mihal Grameno, i sëmurë, e i dëshpëruar, u tërhoq nga lëvizja shoqërore,...

‘Mjeshtri i madh’

83 vite nga lindja e kompozitorit të njohur, Ferdinand Deda

Përkujtohet sot ditëlindja e artistit Ferdinand Deda. Ai lindi në qytetin e vogël të Peqinit...

Vangjush Mio

Piktori i parë impresionist shqiptar

Me origjinë nga Korça, ai u diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë,...

Kur Ali Podrimja i shkruante Dritëro Agollit

“Qëllimi im është ta shpëtoj Lumin, të gjej ilaç për jetën e tij”

Elona Agolli, bija e shkrimtarit të njohur Dritëro Agollit, herë pas here zbulon korrespondencat e...

REKLAMA