MENU
klinika
Interpretoi rreth 40 role

Aktori Ndriçim Xhepa sot mbush 67 vjet

Teqeja e Koshtanit

Qendër bektashizmi por edhe vatër atdhetarie

Gjatë kësaj jave specialistët e DRTK Gjirokastër kanë kryer inspektimin në Teqenë e Koshtanit në...

Në 556-vjetorin e vdekjes

Përkujtohet Heroi Kombëtar, Gjergj Kastriot Skërnderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot 556-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu...

556-vjetori i ndarjes nga jeta

QKLL, ekspozitë me botime të rralla kushtuar Skënderbeut

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit kujtoi përmes aktiviteteve 556-vjetorin e ndarjes nga jeta të...

Thënie të të huajve për Skënderbeun

“Kurrë s’ka për të dalë më mbi tokë një luan i tillë”

Mit, strateg, hero i kombit, shqiptari më i famshëm në histori, është Gjergj Kastriot Skënderbeu....

Benjamin Franklin

Një nga themeluesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Benjamin Franklin lindi më 17 janar 1706 në Boston dhe ishte një botues amerikan, burrë...

Projekti kulturor

“Open House Tirana” njeh të rinjtë me objektet historike të qytetit

Gjatë periudhës dhjetor ‘23 – janar ‘24 u realizua projekti Open House Tirana. Ky projekt...

Statistikat

Turizmi kulturor në vitin 2023 tejkaloi edhe shifrat para pandemisë

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti e ka konsideruar një vit të mbarë, 2023-shin, për turizmin...

Qeveria merr vendimin

22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe festë zyrtare

22 nëntori, dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe do të jetë festë zyrtare e Shqipërisë....

Nga Anthony Hopkins

‘Lërini të shkojnë njerëzit që nuk janë të përgatitur të të duan’

Kjo është gjëja më e vështirë që do t’ju duhet të bëni në jetën tuaj...

Njihuni me Muhamet Trepçin

Artizani shkodran që përpunon dhe interpreton artistikisht drurin e ullirit

DRTK Shkodër në një nga publikimet e saj online, paraqet punën e artizanit Muhamet Trepçi,...

REKLAMA