MENU
klinika
Si e parandjeu Ali Pasha fundin

U përcoll po aq madhërishëm saç jetoi

"Madonna e zezë" e mrekullive

Si, Papë Klementi XI e kurorëzoi ikonën e hershme?

   Në pjesën perëndimore të qytetit Çenstohova (Czestochowa) që ndodhet në jug të Polonisë, gjendet...

"Gjuha e zogjve"

Athinë ishte kur flitej arbërishte

   “Jam arvanit dhe flas arvanitika”, – kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari, nga...

"MONA hap dyert"

Keni në mend një kryevepër?.. Mjafton!

   “Muzeu i artit të padukshëm” si i tillë, është një projekt që tingëllon qesharak....

Magjia Markes

“100 vjet vetmi” sërish shqip… prej origjinalit

   Përkthyer mjeshtërisht nga Robert Shvarc më parë, “100 vjet vetmi” (“Cien años de soledad“),...

Dr. Mikel Markianoi - dijetar i shquar arbëresh

Një jetë për folklorin dhe traditën

Historia e kulturës arbëreshe të Italisë ka shumë figura të përmendura, që nuk njihen sa...

15 ditë me 214 artistë

REJA ka vend për të gjithë

   Tirana do të jetë skena gjigante, për plot 15 ditë e 214 artistë, nga...

Ngjyra që (nuk) vrasin

Lekë Tasi ekspozitë për ditët e errëta

   Galeria FAB mirëpriti piktorin Lekë Tasi. Ekspozita “Vizatimet e një jete” është konceptuar si...

Shqipëria e '64-ës

Foto të rralla të një francezi

   Në vitin 1964, fotografi francez Jean Louis Suiners ka vizituar Shqipërinë. Fotografitë e rralla...

Cila grua ishte?

Antikonformiste, magjepsëse, skandaloze

Tamara de Lempicka e njohur si “baronesha me penel”, është një nga artistet më të...

“Darka e fundit”

Pse Da Vinçi u zemërua me portretin e Jezusit?

   Më 14 maj 1495, Leonardo da Vinçi fillon “Darkën e fundit” – pikturë murale...

E para ekspozitë

Leka: Shkodra, dashuri-kryeqytet i artit

Shkodra mirëpret piktorin Gazmend Leka, me ekspozitën e parë vetjake, çelur pranë Galerisë së Arteve...

REKLAMA