MENU
klinika
Festa

“Karajfilat prap këndojnë”, rikthehet “Ahengu Shkodran”

Muzika Italiane

Legjenda Morricone feston 90-vjetorin

“Unë jam një kompozitor si gjithë të tjerët”, tha Ennio Morricone i nderuar nga Akademia...

Yjet e Muzikës

Whitney Huston, thjesht më e mira!

Whitney Houston ishte këngëtare dhe aktore amerikane, katër albumet e para të së cilës, grumbulluan...

Muzika Britanike

Eric Clapton dhe tingujt e Blues-it

Eric Clapton, emri origjinal Eric Patrick Clapp, (i lindur më 30 mars 1945, Ripley, Surrey,...

Rrënjët e antisemitizmit

Muzika, politika dhe antisemitizmi i Wagnerit

Hitleri nuk është i pari që u përpoq të masivizonte idenë e superioritetit të racës...

Historia e grupit

‘Rolling Stones’/ Grupi që bëri rock&rollin popullor

Mick Jagger, vokalist – “Në qoftë se humbisni ëndrrat, ndoshta një ditë do të humbisni...

Fundjava në Korçë

Sezoni artistik troket me klasikët botërorë

Fundjava në qytetin e Korçës ka trokitur me nota klasike. Orkestra Simfonike e RTSH ka...

Zëvendëson Lovaton

Bebe Rexha bashkëpunon me David Guetta-n

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Bebe Rexha është bërë pjesë e projektit të DJ dhe producenti...

Nga ABBA tek ACE OF BACE

Anglishtja e këngëve “Pop”, shkruar nga suedishtfolësit

Përktheu: Migena Elezi Brezit të viteve ’93 padyshim që i kujtohet kënga “All That She...

Muzika, ilaçi i mendjes dhe shpirtit

12 fakte për muzikën dhe si ajo ndikon në trurin tuaj…

Truri ynë punon në mënyra që nuk i kuptojmë. Në shumë studime të bërë nuk...