MENU
klinika
Tinguj Muzikorë

Bashkë me familjen koncert në Shqipëri

Përkujtim

Marie Kraja, diva që këndon përherë për publikun

Nga Eugent Kllapi/ Marie Kraja ka lindur më 24 shtator 1911, në Zarë të Dalmacisë...

Video

Koncerti për Skënderbeun/ Inva Mula në skenën e “Argentina-s”

Ambasada e Shqipërisë në Selinë e Shenjtë ka zhvilluar në Romë, të hënën e sotme,...

Kujtesë për memorjen e kombit

Sherif Merdani, diplomati i burgosur i muzikës

/Simfonia e nënës (Festivali i 34-të i Këngës në RTSH) Sherif Merdani, një përpunues dhe...

“Së bashku për Skënderbeun”

Artistët shqiptarë koncert në Itali

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ermal Meta Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno...

83 vjetori i lindjes

Luçiano Pavaroti, ylli botëror i operas!

“Mendoj që një jetë për muzikën është një jetë e kaluar mirë dhe kjo është...

Kanarina e Hekurt

Ermonela Jaho, mbretëresha e muzikës klasike

Lindi në Rreshen në vitin 1974. Nënën nga Vlora dhe babai nga Skrapari, vetë ajo...

Kompozitori Italian

Kush është legjenda muzikore Enio Morikone?

Maestro Enio Morikone (Ennio Morricone) lindi në 10 nëntor në Romë më 1928. Është pak...

Sfiduesit e diktaturës

“Beatles”-at shqiptarë, rebelët e “Pranverës ’72”

Shkodra, pa patur nevojë t’i lartësosh asnjë vlerë, mbetet djep i kulturës në muzikë, një...

P. I . Çajkovski

“Të përsëriturit është nëna e dijes”.

Kompozitori i famshëm rus i të gjitha kohërave, Pyotr Ilyich Tchaikovsky, ose ndryshe Çajkovski, vdiq...

Përvjetor i 93-të lindjes

Xhon Athanasi, tenori shqiptar që mbajti rolin e “Skënderbeut”

Më 4 nëntor 1925, në Boston të SHBA, lindi tenori i njohur shqiptar, Xhon Athanasi....

Artisti i Popullit

Legjenda Mentor Xhemali, një zë që nderoi kombin

Ai është pak të thuash se është një njeri i madh në fushën e muzikës,...