MENU
klinika
Fundvit Muzike

Muzika e ‘’Prishtina Brass’’ do të gjallërojë Prishtinën

Giuseppe Verdi

Si e siguronte mbijetesën kompozitori më i madh italian?

Si sot në vitin 1871, është shfaqur për herë të parë premiera e operas ‘Aida’...

Muzika Klasike

Filarmonia e Kosovës triumfoi emocionalisht këtë fundvit

Pafund duartroktje dhe muzikë me emocione të pafundme në Kosovë. Filarmonia e shtetit erdhi si...

‘Eh moj Rugovë’

Rapsodia e mrekullueshme e Cun Lajçit

Aktori dhe rapsodi i mirënjohur kosovar, Cun Lajçi, ka publikuar një video teksa me lahutë...

Muzika lirike

Kastrioti Tusha solli “Një shpresë më shumë” në Gjirokastër

 Tenori i mirënjohur Kastriot Tusha së bashku me sopranon Ulpiana Aliaj dhe dy tenorëve të...

"Këngën e kishte të tijën"

Çfarë i mori Hysni Zela së motrës, veç bukurisë?

Hysni Zela, i lindur në familjen ku buroi muzika në Lushnje, në familjen e Hasan...

TOB në Pallatin e Kongreseve

Valsi vienez vjen në fundvit më madhështor se kurrë

Më 28 dhjetor, në skenën e Pallatit të Kongreseve do të mbyllë vitin e saj...

Në Universitetin e Arteve

Prenk Jakova rierdhi në “Legjenda, poezi e tinguj”

Në kuadër të vitit jubilar të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut, në Universitetin e...

Viti Kulturor Austri - Shqipëri

Prezantohet Grand Gala “Ales Walzer” në TKOB

Grand Gala “Ales Walzer” u prezantua sot në konferencën për shtyp në prani të Ministres...

Muzika Klasike Botërore

Traviata, shpërthim emocionesh ku luan Ermonela Jaho

nga Eugent Kllapi/ Në datën 17 dhjetor në Bastille, Opera e Parisit, në peshën e...

Premiera në Akademinë e Shkencave

Veprat e 6 kompozitorëve në 1 mbrëmje artistike

Në interpretimin e violinave, violonçelit dhe pianove të Alba Metaj, Herbert Ahmetaj dhe Etrita Ibrahimi,...

Spektakël kulturor

Festivali i fëmijëve gëzon Elbasanin

Elbasani shkëlqeu me këngën e fëmijëve për dy net me radhë dhe në interpretimin e...