MENU
klinika
Identitet ndërkulturor

Lahuta rizgjon polemikat në kombin shqiptar

Muzika Shqiptare

arTurbina rizgjon mjeshtrin Agim Krajka

Agim Krajka është një nga kompozitorët më të dashur për publikun, ‘’Mjeshtër i Madh’’ dhe...

"Mbretëreshë e muzikës shqiptare"

Merita Halili, lule e bukur e ‘Tironës’ dhe e krejt Shqipërisë

Merita Halili, hapi dyert e këngës dhe muzikës popullore, në Shqipëri. Një tiranase e lindur,...

A ka vdekur vërtet?!

Mbreti i Pop-it/ Mes suksesit dhe akuzave për abuzime seksuale

Si sot, në vitin 1982, ai paraqiti albumin e dytë solo ‘Thriller’, i cili bëhet...

Art Boteror

Muzika Reggae në trashëgiminë kulturore të UNESCO

UNESKO theksoi mesazhin e “dashurisë dhe dhembshurisë” që shpalos muzika xhamajkane e popullarizuar nga Bob...

Xhakomo Puçini

Kompozitori i fundit i operës italiane

Xhakomo Puçini(Giacomo Puccini) lindi më 22 dhjetor 1858 dhe vdiq më 29 nëntor 1924, njihet...

Sot, 79 vjeçe

A e njihni mbretëreshën e Rock ‘n’ Roll-it?

Tina Turner, e lindur më 26 nëntor 1939 me emrin Anna Mae Bullock, është këngëtare,...

Romancë

Dashuria pasionante e Maria Kallas

Një histori dashurie e krahasueshme me tragjeditë greke, ashtu si origjina e tyre greke, dashuria...

Grupi “Queen”

Rapsodia Boheme e Freddie Mercury, “djalit të keq”

Nga Andreas Dushi/ Pak kohë më parë, në kinematë evropiane u dha premiera e filmit...

Të jashtëzakonshmit e rrokut shqiptar

“Djemtë e Detit”, ata të cilët veshi i njeh nga melodia

Ritmi i rrokut njohu kulmin e zhvillimit të tij pikërisht në periudhën kur edhe lindën...

Muzika klasike

Vivaldi paraqitet në Opera “Scaderbeg” në Prishtinë

Në datë 23 nëntor ansambli Italian “Aurata Fonte” dhe organizatorët e koncertit, premierë të operës...

Poezi - Bob Dylan, më aktual se kurrë

A jetojmë në një ‘Botë politike’?

Bob Dylan, i lindur në 24 maj 1941 është një muzikant dhe poet Amerikan. Ai...