MENU
klinika
Kontribuoi deri në moshën e pensionit

Shuhet themeluesi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore

Muzika klasike

Ermonela Jaho mbretëron përsëri në Londër

Nga Eugent Kllapi/ Si gjithmonë Ermonela Jaho triumfoi edhe në Londër në “Royal Opera House”....

Kuriozitete kulturore

Moxarti, çfarë duhet të dimë rreth tij?

Moxarti është një nga kompozitorët më të famshëm të shekullit 18 që në dimesionin e...

Ishte koha e komunizmit...

Këndoi në Turqi, Kryetari i Bashkisë i kërkoi dorën për djalin

Fatma Zyberi është këngëtare e njohur dhe e vlerësuar popullore. E bija e të madhes,...

Muzika Shqiptare

Gaspër Pali, Liriku shqiptar bashkëkohor

Gaspër Pali, profesori i letërsisë së Liceut të Shtetit dhe poeti i talentuar vdiq në...

Pianistja hyn në Guinness

Luan për 90 minuta në majën e botës!

Evelina De Lain, pianiste 41 vjeçare nga Londra, e ka çuar artin e saj në...

Muzika Instrumentale

Nis viti artistik mbarë me Orkestrën Simfonike në RTSH

Më 11 janar në Universitetin e Arteve Orkestra simfonike e Radio Televizionit Shqiptar do të...

Muzika klasike

Saimir Pirgu, në ‘’Ballo me maska’’ për dashurinë

Në datën 12 janar në orën 20:00, në Teatrin Regio di Parma të Italisë do...

Bashkëshorti apo sistemi

Kush ja mbajti “peng” skenën për 30-vite Marina Grabovarit?

Marina Grabovari, fituesja e Festivalit të 21 të Këngës në RTSH në vitin 1982 me...

Pionere e këngës së lehtë

Anita Take, pengu i saj dhe vitet më të mira jashtë filmimeve

Anita Take, vajza korçare e lindur në Korçë më 2 prill 1934, ra në sy...

Korçë

Për herë të parë, transmetohen 6 këngë të Tefta Tashko Koços

Në qytetin e Korçës është zhvilluar një aktivitet përkujtimor kushtuar “Artistes së popullit” Tefta Tashko...

Muzika Klasike

Fundviti vjen me mbrëmje Gala në Elbasan

Fundviti pati një seri ngjarjesh të rëndësishme këtë vit. Pas edicionit të 5 të Festivalit...