MENU
klinika
Bahu i paradokseve

“I detyrohem vetëm Zotit”

"Shi bie në Tiranë..."

Fitnete Tuda, midis këngës dhe gazetarisë!

Fitnete Tuda, një shqiptare e Maqedonisë, e lindur në Strugë dhe jetesën e veprimtarinë e...

"Pranvera filloi me ardhë"

Shuhet Shyqyri Alushi

Ndahet nga jeta bilbili i ahengut shkodran. Shyqyri Alushi, një tjetër xhevahir i gjerdanit të...

"Prifti i kuq i katër stinëve"

Vivaldi virtuoz

Kompozitori dhe violinisti virtuoz italian (Venecia 1678-Vjenë 1741) me famë botërore Antonio Vivaldi njihet ndryshe...

Nexhmije Pagarusha siç nuk e njihnit

“Bylbyli i Kosovës”

Nexhmije Pagarusha ikona e muzikës shqiptare në Kosovë dhe Shqipëri, është ndër këngëtaret më të...

Gara

Një femër fiton Konkursin e Dirigjentëve

Një dirigjente femër ka triumfuar në garën ndërkombëtare të dirigjentëve, mbajtur ne Tiranë. Një mbrëmje emocionesh...

"Nuk e ndjej vetminë se me mua është kënga"

Marije Kraja, ndër solistet e para të TOB

Marije Kraja, lindi më 24 Shtator të vitit 1911 në Zarë të Kroacisë. Vetëm kur...

"Pa artin nuk marr frymë"

Çfarë e mbajti Marjana Lekën në Shqipëri?

Mariana Leka sopranoja e njohur e lindur më 27 nëntor 1961 në qytetin e Shkodrës....

Me zërin e shpirtit

Tefta Tashko Koço – kënga qytetare shqiptare

Tefta Tashko-Koço, artistja që me zërin e veçantë dhe tejet emocionues, rrëmbeu zemrat e publikut...

Mu te porta e kalasë

“Magjia e gramafonit” në Tiranë

“Magjia e gramafonit” është eskpozita çelur së fundmi në kryeqytet, në mjediset e kuruara me...

“Hajde, more Osman Taka”

Pse vrau trimi nga Çamëria?

Nuk ka dasmë shqipatare, ku të mos kërcehet e këndohet vallja e vjetër çame… Por,...

Zëri që mbetet në historinë e këngës

“Vetëm 5 minuta”, siç kërkonte edhe Agron Berisha

Agron Berisha, i lindur më 27 shtator 1955 në Shkup të Maqedonisë dhe ishte një...