Menu
Solist brilant

Ibrahim Madhi/ Violinisti që mori titullin “Artist i Popullit”

Kultura popullore

‘Sofra Tiranase’ së shpejti në spektakël madhështor

Tirana do të ketë një eveniment të dashur dhe të mirëpritur për gjithë artadashësit, por...

Ansambli “Gëzuar” dhe grupi “Ilirët”

Pavarësia e Kosovës bashkon shqiptarët e Zvicrës!

Shoqata e Studentëve Shqiptarë të Universitetit të Lozanës së bashku me Shoqatën e Studentëve Shqiptarë...

Muzika klasike shqiptare

Kosova dhe Shqipëria me orkestrale në arTurbina

 Në datën 3 shkurt arTurbina do të zhvillojë një mbrëmjë koncertrale të artistëve të Teatrit...

93-vjetori

Përkujtojmë kompozitorin e madh, Tish Daija!

Tish Daija lindi në Shkodër më 30 janar 1926, në një familje të thjeshtë. Pa...

Muzika klasike

arTurbina shfaqet me shumësi koncertesh

Teatri i ri arTurbina e fillon mbarë këtë vit. Krahas teatrit që ka marrë rrugë...

Muzika Klasike

”Bohema” mahnit publikun në teatrin ”Goldoni”

Nga Chiara Sabbatini “Bohema” si nuk e keni parë kurrë më parë mahniti publikun e...

Laver Bariu, “Shenjti i Përmetit”

Edhe klarineta ‘qan’ për Ustain e saj

Kur nis e mendon për muzikën popullore, diçka nis e vjen në mendje, një tingull,...

Emri i këngës popullore në Shqipëri

Fitnete Rexha, si kënga e saj i shpëtoi realizmit socialist

Fitnete Rexha, “Artiste e Merituar” tiranase e lindur më 3 prill të vitit 1933. Një...

'Mbretëreshë' e muzikës popullore

Hafsa Zyberi, kënga dhe emocioni që s’arriti t’ja fshijë dot askush

Një nga këngëtaret e Shqipërisë së mesme, emocionet e së cilës nuk i sjell dhe...

Muzika klasike

Marigona Qerkezi me zë mbreslënës në “Teatro Verdi”

Një shfaqje e rëndësishme u mbajt në fundjavë në Itali në qytetin e Pizas ku...

Muzikë bashkëkohore

Helidon Gjergji dhe Fatos Qerimaj, sjellin “Info Jazz”

Tingujt e zakonshëm të aparatëve telefonikë të quajtur ndryshe celularë mund të jenë të besdisshëm...