MENU
klinika
Kultura shqiptare

‘’Skena e Muzikës Shqiptare’’ do të rizgjojë në 2019 shqiptarët

Ansambli i këngëve dhe valleve

Nisma ‘’Edukim nëpërmjet artit’’ vazhdon nëpër shkolla

Një ngjarje shumë e këndshme për të gjithë ka ndodhur në ambientet e shkollës 9-vjeçare...

Mbrëmje speciale

Ermal Meta “i dhuron magji” Sanremos! (Video)

Këngëtari fitues në fuqi i Festivalit të Sanremos, shqiptari i njohur Ermal Meta është ngjitur...

Përballoi sfida të vështira jetësore

Vdiq 37 vjeçe/ Sekretet dhe të pathënat e Tefta Tashkos!

Poeti Lasgush Poradeci (1899-1987) ka qenë mjaft i kursyer në vlerësimin e artistëve bashkëkohës që...

I papërsëritshëm, njëlloj si e motra

Zërin unik që nuk ngjet me askënd, dhe me CD nëpër botë

Si një nga rrjedhat e ujëvarës së madhe të folkut, por një lloj dhe në...

Diva e muzikës shqiptare!

Çfarë ka thënë Dritëroi dhe Pagarusha për Vaçe Zelën?

Vaçe Zela lindi më 7 prill 1939, në qytetin e vogël të Lushnjës. Padyshim mund...

Muzika Klasike

Xhorxh Frederik Hendëll – jetë e trazuar dhe vepër madhështore

Hendëll sikurse dhe Bahu janë dy gjigantët e epokës baroke, por njëherazi dy mjeshtrit e ...

Muzika klasike

Alisa Katroshi, lumturia e saj shpallet në skenë

Një performancë të shkëlqyer dhe një valë të lumtë duartrokitjesh pati në skenën Újpesti të...

Mjeshtër I Madh I punës

Ferdinand Deda/ Dirigjenti i madh që realizoi mbi 300 koncerte!

Ferdinand Deda lindi në Peqin më 5 shkurt të vitit 1941. Pasi mbaroi liceun artistik...

Solist brilant

Ibrahim Madhi/ Violinisti që mori titullin “Artist i Popullit”

Ibrahim Madhi lindi në Tiranë më 25 nëntor të vitit 1945. Është një ndër figurat...

Kultura popullore

‘Sofra Tiranase’ së shpejti në spektakël madhështor

Tirana do të ketë një eveniment të dashur dhe të mirëpritur për gjithë artadashësit, por...

Ansambli “Gëzuar” dhe grupi “Ilirët”

Pavarësia e Kosovës bashkon shqiptarët e Zvicrës!

Shoqata e Studentëve Shqiptarë të Universitetit të Lozanës së bashku me Shoqatën e Studentëve Shqiptarë...