MENU
klinika
Shpallen dy fituesit!

Konkursi “Krijimtaria muzikore 2018”

Vepra klasike

Opera “Carmen” shfaqet nga TOB në Beograd

Artistët e Teatrit të Operas dhe Baletit Shqipërisë në kuadër  të protokollit të bashkëpunimit me...

Misteret e një kompozitori

Prenk Jakova, vdekja tragjike dhe misteri i saj

Prenk Jakova, ‘baba i Mrikës’ shqiptare. Kompozitori i njohur shkodran lindi më 27 qershor të...

Opera “Carmen”

Artistët shqiptarë në Teatrin e Beogradit!

Konkretizohet hapi i dytë i Protokollit të Bashkëpunimit mes Teatrit të Operas dhe Baletit dhe...

Kompozitor i Muzikës klasike

Fakte interesante të romanticistit Hektor Berlioz

Hektor Berlioz (1803-1869) kompozitori romantik, vepra e të cilit dha një kontribut të pakrahasueshëm në...

I pëlqente muzika

S’donte të merrej me mjekësi, babai i ndërpret paratë!

Hektor Berlioz ishte kompozitor, shkrimtar dhe kritik françez. Ai lindi më 11 dhjetor 1803 në Brekun SeN-Ondré në Isère....

John Lennon “The Beatles”

Si u vra me 4 plumba, ylli i muzikës dhe aktivisti i paqes!

John Winston Ono Lennon lindi më 9 tetor 1940. Ishte muzikant anglez i zhanrit rok,...

Dossier/ Pjesë e dytë

Probleme të trashëgimisë kulturore, kush e ka fajin?

Nga Eugent Kllapi/ Për të analizuar sa më mirë situatën mbi problemin e lahutës u...

Dossier/ Pjesa e parë

Provokacia! Lahuta është e jona…

Nga Eugent Kllapi/ Ditët e fundit u pa një reagim i fortë publik me problemin...

Marsida Koni

Promovuesja ekselente e artit klasik shqiptar

Marsida Koni, një pianiste simpatike dhe e suksesshme, e mirënjohur në muzikën ndërkombëtare, ka promovuar...

Baba i kompozimit

Zadeja, mjeshtri që fshehu elementët jugor brenda tingullit

Kompozitori i njohur shqiptar nga Shkodra Çesk Zadeja lindi më 8 qershor 1927, në një...

Muzika e lehtë Shqiptare

Kush janë emrat e festivalit të 57 të RTSH?

Komisioni përgjegjës i Festivalit të Këngës në RTSH, ka përzgjedhur 22 këngët e konkurrentëve që...