Menu
"Milva" e Shqipërisë

Meliha Doda, me turne nëpër botë që në komunizëm

Histori shqiptare

Nga hamall e kamarier në Operan Mbretërore të Suedisë!

Andrea, një muzikant i talentuar shkoi në Greqi në moshën 18-vjeçare për një jetë më...

Sot mbahen homazhet

Ndahet nga jeta kompozitori i mirënjohur shqiptar!

Është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme kompozitori i mirënjohur Kozma Lara. Ka qenë akademiku...

Kontribuoi deri në moshën e pensionit

Shuhet themeluesi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore

U nda nga Jeta Tom Nikolla një nga themeluesit e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Muzika klasike

Ermonela Jaho mbretëron përsëri në Londër

Nga Eugent Kllapi/ Si gjithmonë Ermonela Jaho triumfoi edhe në Londër në “Royal Opera House”....

Kuriozitete kulturore

Moxarti, çfarë duhet të dimë rreth tij?

Moxarti është një nga kompozitorët më të famshëm të shekullit 18 që në dimesionin e...

Ishte koha e komunizmit...

Këndoi në Turqi, Kryetari i Bashkisë i kërkoi dorën për djalin

Fatma Zyberi është këngëtare e njohur dhe e vlerësuar popullore. E bija e të madhes,...

Muzika Shqiptare

Gaspër Pali, Liriku shqiptar bashkëkohor

Gaspër Pali, profesori i letërsisë së Liceut të Shtetit dhe poeti i talentuar vdiq në...

Pianistja hyn në Guinness

Luan për 90 minuta në majën e botës!

Evelina De Lain, pianiste 41 vjeçare nga Londra, e ka çuar artin e saj në...

Muzika Instrumentale

Nis viti artistik mbarë me Orkestrën Simfonike në RTSH

Më 11 janar në Universitetin e Arteve Orkestra simfonike e Radio Televizionit Shqiptar do të...

Muzika klasike

Saimir Pirgu, në ‘’Ballo me maska’’ për dashurinë

Në datën 12 janar në orën 20:00, në Teatrin Regio di Parma të Italisë do...

Bashkëshorti apo sistemi

Kush ja mbajti “peng” skenën për 30-vite Marina Grabovarit?

Marina Grabovari, fituesja e Festivalit të 21 të Këngës në RTSH në vitin 1982 me...