MENU
klinika

Festa

“Karajfilat prap këndojnë”, rikthehet “Ahengu Shkodran”

28.09.2018 - 14:38

Ahengu Shkodran i organizuar nga qendra kulturore “Pjeter Gaci” sivjet i është dedikuar veprimtarisë artistike të këtij grupi, që po zhvillon provat e fundit në teatrin Migjeni.

35 vjetori i krijimit të tyre si grup, do të festohet ndryshe.

Në një natë ku mbretereshë është muzika shkodrane, ajo të cilës ikushtuan jetën, grupi “Karajfilat që ka Shkodra” festojnë nën moton“Karajfilat prap këndojnë”.

Repertori do të jetë i përzgjedhur dhe Shkodranët do të shijojnë një natë tëpaharruar në festën ku nuk do të mungojnë mysafirët. Emrat e njohur tëskenës si: mjestrat e medhenj Bujar Qamili dhe Mukades Çanga, si dhekëngëtarët Orjeta Kelaj, Leonora Luca, Ilsi Ademi, Xhuljana Pjetraj,Kodiana Vata dhe Marjana Begu do të përformojnë me grupin dhe solo,këngë të njohura të qytetit.

“Jemi në prag të një koncerti që do të organizohet në kuader të “AhengutShkodranë” që tashmë është një traditë. Këtë vit, kemi mjaft risi. Shfaqjado të quhet “Karajfilat prap këndojnë” dhe do t’i kushtohet grupit tëkëngëtarëve të viteve 80 që sivjet festojnë krijimin.” tregon udheheqësiartistik Bardhyl Hysa.

Të hënën e 1 tetorit në orën 19.00 oborri i muzeut historik “Oso Kuka” do tëgjallerojë nga festa qytetare dhe muzika e bukur shkodrane.

K.Zh

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Koncerti në Amfiteatrin e Tiranës

“Karajfilat e Shkodrës” në Tiranë


Karriera e tij nëpër turne ka marrë fund

Ozzy Osbourne anulon të gjithë koncertet

Sfidat e informimit

Gazetashitësi, në zhdukje

Hapet thirrja për Bonusin e Rijetësimit 2023

Për këdo që do të restaurojë një objekt ose monument kulture!

Modele arsimore për sitet kryesore të trashëgimisë kulturore

“Fuqizimi i Trashëgimisë dhe Platformat Mësimore”