MENU
klinika

Risjell 'Kaqaniku'

Ausilio Jó, shqiptari që po ‘shkund’ skenat gjermane

17.11.2019 - 09:34

Ausilio Jó është një veprimtar me origjinë shqiptare, por i lindur në Gjermani.

I riu me mbiemrin Mehmeti, po korr shumë sukses, duke qenë gjithnjë e më shumë pohues me gjurmët e tij autentike dhe grupet e drejtpërdrejta në Skenën e Muzikës Elektronike.

Student i kompozitorit të njohur dhe pianistit Franz Vorraber në Akademinë e Muzikës në Wiesbaden.

Ai është shfaqur në recital në Athinë dhe Romë, si dhe në Serinë e Koncerteve të Fuggerschloss dhe ka bashkëpunuar me artistë si kitaristi i njohur ndërkombëtarisht, José D’Aragon. Përveç shfaqjeve të muzikës klasike, ai është gjithashtu aktiv si kompozitor i muzikës elektronike.

Tingujt e tij të parë, i ka nisur që në moshën 15-vjeçare, duke kompozuar këngë për piano dhe Dj-Liveset.

Këtë vit ai lëshoi ​​albumin EP të parë të tijin në audioVENE Records, i cili do të pasohet nga më shumë lëshime në Lauter Unfug.

Veprimtaria e tij më së shumti përbëhet nga prodhime të veta, të cilat shoqërohen me një sintetizues analog.

Idetë e tij me sintetizuesin, ‘live looping’ me mostra daulleje dhe rregullim i drejtpërdrejt i muzikës së tij janë tre komponentët e jetës së tij.

Ausilio Jó qëndron për muzikë progresive, si dhe melodike, live në skenë.

Më POSHTË EP:
Vokali muzikor tradicional i kombinuar me sintetik shumëngjyrësh analitik dhe rrahje authntike groovy.

Ausilio Jó – Kaqaniku

 

U shfaq në Teatrin e Operas dhe Baletit

“La Boheme” e Puccinit, një opera për rritjen

Dita e lindjes dhe e vdekjes së William Shakespeare

Shkrimtari që ngriti artin poetik në majat më të larta

Vdekja e dy kolosëve të letërsisë botërore

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Librit