MENU

Mjaft me “Mercedes”-in

Prezantohet limuzina e re e Putin

29.08.2018 - 18:36

Mjaft me “Mercedes”-in. Një makinë “e bërë në Rusi” është gati të hyjë në garazhin e Kremlinit, por me komponentë dhe teknologji të klasit botëror.

Këtë të mërkurë është zbuluar limuzina e re super luksoze, e cila do të përdoret nga Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Limuzina, e ndërtuar nën markën “Aurus”, pati daljen e saj të parë publike në muajin maj kur Putin e përdori atë në vend të një “Mercedes”-i në inaugurimin e tij për mandatin e ri presidencial.

Pas goditjes nga sanksionet e perëndimit, Rusia është duke zvogëluar varësinë e saj nga mallrat dhe teknologjitë e importuara.

“Aurus” prodhohet nga instituti kërkimor rus i njohur me akronimin NAMI, i cili është partner me prodhuesin rus të makinave “Sollers”.

Ministri rus i Industrisë, Denis Manturov, i cili mori pjesë në zbulimin e makinës të mërkurën, tha se kontratat për urdhrat tregtarë të makinave Aurus do të nënshkruhen duke nisur nga muaji i ardhshëm.

Ai tha se 120 automjete “Aurus” do të prodhohen vitin e ardhshëm, duke shtuar se automjeti pritet të hyjë në prodhimin serial deri në fillim të vitit 2020.

15 fotografitë historike

Liderët politikë kur ishin fëmijë

"Është fejuar dhe së shpejti do të martohet"

MC Kresha më në fund sqaron të vërtetën

Gjithçka që duhet të dini për vjeshtën

Ja llojet e xhaketave për të qenë në modë

I mban duart gjithnjë në të njëjtin pozicion

Zbulohet sekreti i Meghan Markle