MENU
klinika

Nga diplomati Wolfgang Ischinger

Duhet t’i shkëpusë Gjermania lidhjet me Amerikën?

04.09.2018 - 10:38

Sa më shumë Donald Trump qëndron në detyrë, aq më i lartë është rreziku që forcat antiamerikane do të fitojnë pjesën e sipërme të Gjermanisë dhe do ta shtyjnë atë në krahët e Rusisë dhe Kinës, tha në një intervistë veterani i diplomacisë gjermane Wolfgang Ischinger.

Kryetari i Konferencës së Sigurisë së Mynihut dhe ish-ambasadori në Uashington ishte duke folur për Reuters ditë përpara botimit të librit të tij “Bota në Rrezik”, në të cilën ai u kërkon gjermanëve të mos heqin dorë nga Shtetet e Bashkuara për shkak të Trump, për të pranuar më shumë përgjegjësi globale.

“Sa më shumë Trump të mbetet në detyrë, aq më e vështirë do të jetë mbështetja e atyre që qëndrojnë në këtë vend dhe në vende të tjera në Evropë të cilët kanë qenë duke argumentuar që nga lufta e Vietnamit që Gjermania ka nevojë të shkëpusë lidhjet me Amerikën”, tha Ischinger.

“Do të ishte shumë më e vështirë për qeverinë gjermane të qëndronte dhe të mbrohej kjo marrëdhënie”, tha ai.

“Dhe forcat që bëjnë thirrje për një marrëdhënie më të ngushtë me vende si Rusia apo Kina mund të jenë të inkurajuar”.

Që nga hyrja në Shtëpinë e Bardhë në janar të vitit të kaluar, Trump ka lënë Shtetet e Bashkuara jashtë marrëveshjes së klimës së Parisit, ka lënë marrëveshjen bërthamore të Iranit dhe ka kërcënuar të dalë nga Organizata Botërore e Tregtisë (WTO).

Ai ka sulmuar në mënyrë të përsëritur Gjermaninë për suficitin e saj tregtar dhe mungesën e shpenzimeve të mbrojtjes, duke e shqetësuar një vend që e ka konsideruar Amerikën si aleatin më të afërt të saj jashtë Evropës.

Një studim i Pew Research Center vitin e kaluar tregoi se vetëm 35 për qind e gjermanëve e shohin pozitivisht SHBA nën udhëheqjen e Trump.

Një sondazh i Fondacionit Koerber tregoi se gjermanët e shohin Trumpin si një problem më të madh të politikës së jashtme sesa udhëheqësit autoritarë në Korenë e Veriut, Rusinë apo Turqinë.

Disa politikanë gjermanë po i bëjnë thirrje qeverisë të kërkojë lidhje më të ngushta me Moskën dhe Pekin. Por Kancelarja Angela Merkel, që beson ende tek marrëdhëniet transatlantike, ka rezistuar.

Ischinger shprehu shqetësim të veçantë në lidhje me përdorimin e sanksioneve të Trump si një mjet i politikës së jashtme dhe kërcënimin e tij për të ndëshkuar kompanitë gjermane dhe të tjera të përfshira në projektin e tubacionit Nord Stream 2 me Rusinë.

“Nëse sanksionet e SHBA zbatohen për të parandaluar Nord Stream 2, pasojat do të jenë helmuese për marrëdhëniet transatlantike,” tha ai.

Ischinger vlerësoi Merkelin dhe idenë e saj se Gjermania ka nevojë të bëhet më e pavarur, por tha se ishte koha që fjalët e saj të përktheheshin në veprim.

Ai vlerësoi se qeveria do të duhet të rrisë shpenzimet e mbrojtjes me 10-15 miliardë për periudhën legjislative katërvjeçare, nëse shpreson të përmbushë angazhimet e saj më themelore.