MENU
klinika

Protesta në vend

E gjithë Rusia kundër Putinit

03.09.2018 - 11:52

Mijëra njerëz në të gjithë Rusinë u bashkuan në protesta të dielën kundër planeve të qeverisë për të rritur moshën e pensionit, pavarësisht premtimeve të fundit nga presidenti Vladimir Putin.

Protestat e së dielës tregojnë se politika e propozuar mbetet një çështje politikisht e ndjeshme për qeverinë pavarësisht nga koncesionet e ofruara nga Putini në një fjalim televiziv të mërkurën.

Gjatë fjalimit, Putin mori përgjegjësinë personale për reformën për herë të parë dhe e përshkroi atë si një nevojë financiare. Ai përfundoi fjalimin e tij duke i kërkuar popullit rus mirëkuptim.

Rreth 9,000 njerëz u mblodhën vetëm disa kilometra larg nga Kremlini, sipas Counter White, një OJQ që numëron pjesëmarrësit në mitingje, por policia e Moskës i numëroi 6,000 të tillë.

Shumë prej tyre mbanin flamuj dhe flamuj të kuq të organizatorit kryesor të protestës, Partisë Komuniste të KPRF. Një flamur i madh që lexonte “Ne nuk i besojmë Rusisë së Bashkuar” partisë qeverisëse të Putinit, u mbajt nga turma dhe paraqiti një vizatim të një grushti të kuq që goditi logon e bardhë të ariut polar të partisë së Putinit.

“Sot ne po mbajmë një protestë kundër kësaj reforme kanibaliste”, tha udhëheqësi i Partisë Komuniste të Partisë Komuniste Genadi Zyuganov, duke iu drejtuar turmës.

Ai vazhdoi të rendiste propozimet e partisë së tij për të mbledhur para për buxhetin e shtetit, duke u përqendruar në tatimin e të ashtuquajturave oligarkë të Rusisë, në vend që të ngrinte moshën e pensionit.

Një tubim i veçantë në qytet, organizuar nga partia Just Russia, tërhoqi 1.500 njerëz të tjerë duke protestuar kundër reformave të pensioneve, tha policia e Moskës. Në fjalimin e tij të mërkurën, Putin hodhi poshtë legjislacionin origjinal të reformës së pensioneve, të paraqitur nga qeveria më 14 qershor, që u shfaqën në sondazhet e opinionit, u kundërshtua nga 90 përqind e rusëve dhe që ka provokuar një seri protesta javësh të fundit.

Sondazhet e Qendrës Levada tregojnë se vlerësimi personal i Putinit ka rënë rreth 10 pikë përqindje që nga propozimi i reformave të pensioneve, megjithëse ende qëndron rreth 70 përqind.

Putini, i cili u rizgjodh në mars, ofroi të priste moshën e pensionit të propozuar për gratë në 60 vjeç, nga një moshë pensionimi 63 vjeçare e propozuar nga qeveria. Gratë ruse momentalisht dalin në pension në 55 vjeç. Putin tha se propozimi për të rritur moshën e pensionit për meshkujt nga 60 në 65 do të mbetet e pandryshuar.

Qeveria thotë se pensioni mesatar mujor do të jetë 14,414 rubla ($ 212) deri në fund të vitit, krahasuar me 13,339 në korrik, siç llogaritet nga Shërbimi Federal i Statistikës.

Protesta pati gjithashtu në të gjithë Rusinë.

Në Shën Petersburg, gazeta Fontanka tha se rreth 1,500 njerëz u mblodhën për të protestuar, ndërsa Agjencia e lajmeve Interfax tha se 1200 u bashkuan me një protestë në Novosibirsk dhe 250 në Vladivostok. Në jug të Rusisë, ka pasur protesta në portin e Detit të Zi të Novorossiisk, Astrakhan, Rostov-on-Don dhe në kryeqytetet e republikave të Kaukazit sipas Interfax.

Njerëzit gjithashtu dolën në rrugë në qytetin e Simferopol në Krime, gadishullin e Detit të Zi, aneksuar nga Rusia nga Ukraina në 2014, shtoi Interfax.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?