MENU
klinika

Rritet bilanci i tragjedisë

Indonezi/ 832 viktima nga tërmeti e cunami

30.09.2018 - 10:02

832 ka shkuar numri i viktimave nga tërmeti dhe cunami i shkaktuar prej tij në ishullin indonezian të Sulawesit.

Agjencia Kombëtare për Zbutjen e Katastrofave, e cila konfirmoi lajmin sot, shtoi gjithashtu se edhe zonat e prekura janë më të gjera nga sa mendohej fillimisht.

Gjithashtu mësohet se shumë persona të tjerë mund të kenë mbetur të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të rrëzuara prej tërmetit me magnitudë 7.5 që goditi vendin të premten, e vetëm pak më vonë shkaktoi edhe një cunam me dallgë 6 metra të larta.

Në konferencën për shtyp, zëdhënësi i agjencisë në fjalë, Sutopo Purwo Nugroho tha gjithashtu se ekipet e kërkim-shpëtimit po gërmojnë me duar në përpjekjet e ethshme dhe të pandalshme për të mbijetuar në qytetin indonezian të Palusë.

Shqetësim të madh përbën në fakt fati i qytezës Donggala, ku ende mbetet i paqartë impakti nga tërmeti dhe cunami i së premtes.