MENU
klinika

Nevojitet besimi i SHBA

Korea e Veriut nuk heq dorë nga armët bërthamore

29.09.2018 - 22:15

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut i tha Kombeve të Bashkuara të shtunën se vazhdimi i sanksioneve po thellonte mosbesimin e tij në Shtetet e Bashkuara dhe nuk kishte asnjë mundësi që vendi të braktiste armët e veta bërthamore në mënyrë të njëanshme në rrethana të tilla.

Ri Yong Ho tha në Asamblenë e Përgjithshme se Koreja e Veriut kishte marrë “masa të rëndësishme me vullnet të mirë” gjatë vitit të kaluar, të tilla si ndalimi i testeve bërthamore dhe raketave, çmontimi i vendit të testimit bërthamor dhe premtimi për mos hapjen e armëve bërthamore dhe teknologjisë bërthamore.

“Megjithatë, ne nuk shohim asnjë përgjigje korresponduese nga SHBA,” tha ai.

“Pa asnjë besim në SHBA, nuk do të ketë besim në sigurinë tonë kombëtare dhe në rrethana të tilla nuk ka asnjë mënyrë që ne do të çarmatosim njëanshmërisht veten së pari”, tha ia më tej.

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo duket se është në prag të rifillimit të diplomacisë bërthamore të bllokuar më shumë se tre muaj pas takimit të Singaporit.

Të dy liderët Kim dhe Trump duan një samit të dytë. Por ka skepticizëm të përhapur që Pyongyang është serioz për heqjen dorë nga një arsenal që vendi ndoshta e sheh si mënyra e vetme për të garantuar sigurinë e saj.

Pompeo planifikon të vizitojë Pyongyangun muajin e ardhshëm.

Koreja e Veriut është duke kërkuar një përfundim formal të Luftës së Koresë së 1950-53, por Shtetet e Bashkuara kanë thënë se Pyongyang duhet të heqë dorë armët e saj bërthamore së pari.

Uashingtoni ka rezistuar gjithashtu thirrjet për të zbutur sanksionet e ashpra ndërkombëtare në Korenë e Veriut.