MENU
klinika

Marrëveshje edhe me Italinë

Kriza e migracionit po merr zgjidhje…

14.09.2018 - 10:45

Pas arritjes së marrëveshjeve të ngjashme me Spanjën dhe Greqinë, ministri i Brendshëm gjerman ka njoftuar se një marrëveshje me Italinë për kthimin e emigrantëve është gati për t’u nënshkruar.

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer tha të enjten se pas javëve të negociatave të vështira, një pakt bilateral me Italinë ishte gati për t’u nënshkruar në ditët e ardhshme.

Marrëveshja me Italinë është e mbyllur, por mungojnë vetëm dy firma, nga kolegu im italian dhe nga unë, tha Seehofer në parlamentin gjerman, Bundestag.

Horst Seehofer

Ai pretendoi se marrëveshja për t’i kthyer emigrantët në vendet nga erdhën, në BE ,tashmë mund të konsiderohej një sukses.

Pikat përfundimtare të marrëveshjes pritet të miratohen brenda disa ditësh. Seehofer dhe Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini ,pritet të jenë në Vienë të premten në një takim të BE.

Më parë këtë javë, Salvini foli për nevojën për një “efekt zero” mbi Italinë, e cila ka marrë qindra mijëra emigrantë që vijnë nga Afrika e Veriut në vitet e fundit.

Salvini tha se do të nënshkruante marrëveshjen me Gjermaninë vetëm nëse Italia nuk do të duhej të kujdesej më as edhe për një migrant të vetëm.

Rregullat e BE-së deklarojnë se migrantët jashtë bllokut duhet të regjistrohen për azil në vendin e parë ku ata mbërrijnë. Por kjo ka qenë e vështirë për autoritetet që t zbatojnë dhe mijëra migrantë kanë shkuar në vende të tjera të BE-së, për të bërë aplikimet e tyre në vende të tilla si Gjermania.

Migracioni në Europë

Seehofer ka ndërmarrë politika të ashpra mbi emigracionin që nga marrja e postit të tij. Partia e  tij CSU po përballet me një sfidë të ashpër nga Alternativa e Largët e Djathtë për Gjermaninë (AfD) në zgjedhjet shtetërore bavareze në tetor.

Më parë këtë vit ai erdhi në një marrëveshje me kancelaren Angela Merkel për të zbatuar rregullat e emigracionit.

Politikat e tij më të ashpra janë përshtatur nga homologu i tij në Itali, i cili i ka ndaluar anijet e shpëtimit të emigrantëve për të arritur portet italiane.

Çështje të tjera, të tilla si roli që Austria duhet të luajë dhe se si azilkërkuesit duhet të transportohen nga Gjermania në Itali, janë lënë të hapura, sipas raporteve.

Të dyja palët pritet të punojnë së bashku për të mbrojtur kufijtë e jashtëm të BE-së, për të kufizuar migracionin e paligjshëm, për të reduktuar kalimet e migrantëve dhe për të kontrolluar lëvizjet brenda BE-së.

Komisioni Evropian është raportuar të jetë i vetëdijshëm për diskutimet midis shteteve anëtare mbi migracionin dhe duket se e mirëpret bashkëpunimin e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN