MENU
klinika

Opinionet para referendumit

Maqedonasit ndihen të detyruar për emrin e ri

10.09.2018 - 14:17

Prapashtesa “veriore” është vetëm një fjalë me 7 shkronja megjithatë javët e fundit përpara referendumit në Maqedoni, maqedonasit janë trazuar shumë nga ky ndryshim i emrit pas së cilës lidhet e ardhmja e vendit të tyre drejt BE-së dhe NATO-s. Qytetarët maqedonas pritet të dalin në një referendum në fund të muajit për të vendosur nëse do të ndyshojnë emrin për t’u njohur nga të gjithë si “Republika e Maqedonise Veriore”. Ky ndryshim përbën pjesën kryesore të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë e nënshkruar nga kryeminstrat e tyre përkatës në qershor.

Greqia ka qenë bllokuesja kryesore e Maqedonise në anëtarsimin e saj ne Nato dhe BE, duke argumentuar se emri i fqinjit të saj verior nënkupton një përvetësim të pajustifikuar i pjesës veriore të Greqisë e cila njihet gjithashtu me emrin Maqedoni. Ministri i jashtem i Maqedonise Nikola Dimitrov, i cili ka kaluar muaj bisedime me homologun e tij grek per të diskutuar hollesitë e marrvëshjes, u shpreh se do të ofronte një rrugë të re për kombin e vogël prej rreth 2 milonë njerëzish që luftuan pasi u be i pavarur pas shpërbërjes së Jugosllavisë.

Shume pak maqedonas janë në favor të ndryshimit të emrit, por shumë prej tyre ngurojnë për të pranuar një procedure të pakëndshme por të nevojshme. Marrëveshja u kundërshtua me forcë nga nacionalistët në të dy anët e kufirit – të shtunën protestuesit grekë u përleshën me policinë, por sondazhet tregojnë se një shumicë e qartë është në favor të marrëveshjes, mbështetur nga pjesa dërrmuese e minoritetit të konsiderueshëm Shqiptare nga Maqedonia.

Mosmarrëveshja e gjatë midis Shkupit dhe Athinës është ndërlikuar gjatë dy viteve të fundit nga një projekt “anti-blerës” i kryer nga qeveria nacionaliste e ish-kryeministrit Nikola Gruevski, në të cilin dhjetëra statuja, burime dhe ndërtesa të mëdha të stolisura me kolona të mermerit të rremë ishin ngritur në Shkup. Diplomatët perëndimorë sugjerojnë se një votë po, madje edhe me pjesëmarrjen nën pragun 50% të kërkuar për mirëmbajtjen e tij, do të ishte një mandat për ndryshim.

Koalicioni qeverisës duhet të bindë rreth 10 deputetë për të votuar me ta në mënyrë që të arrijnë shumicën e dy të tretave që kërkohen për ndryshime kushtetuese. Zyrtarët e VMRO-së janë kundër ndryshimit të emrit jo vetëm në komunikimet ndërkombëtare, por edhe brenda vendit, me pasaporta, emra të ministrive dhe të gjitha referencat tjera në Maqedoni që do të zëvendësohen nga Maqedonia Veriore.

Burimi: The Guardian

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN