MENU
klinika

Përplasja që të gjithë po prisnin

Obama i zhgënjyer nga Trump…

08.09.2018 - 12:45

E premtja ishte dita kur republikanët dhe demokratët dhe të gjithë gazetarët dhe politikanët u çuditën, dy presidentët kokë më kokë.

Gjashtë javë përpara zgjedhjeve që janë ekzistenciale, Obama bëri për herë të parë një deklaratë rreth Trump dhe republikanëve, duke i quajtur ata tradhtarë ndaj idealeve amerikane.

Trump, i cili e ndjek në Obamën në Twitter, disa muaj më parë tha se demokratët të cilët nuk e mbështesnin atë, kryenin tradhti. Disa orë më vonë, ai e përgëzoi veten duke thënë se kishte bërë shaka. “Ky duket të jetë citati i ditës,” u tha Trump qytetareve në Dakotën e Jugut. Obama përmendi disa citate të zgjedhura të tij gjatë fjalimit të tij në Universitetin e Illinois.

Më vonë, ai e quajti llogarinë e Trump në Twitter “versionin elektronik të cirkut”.

Trump e sheh edhe Obamën si një kundërshtar shumë më të frikshëm politik sesa Hilari Klinton, të cilin ai e mundi, dhe aleatët e Trump janë shqetësuar se presidenti 44 mund t’i shkatërrojë të ardhmen pasardhësit të tij.

Obama, ndërkohë që është larguar publikisht nga Trump, prej vitesh ka qenë i shqetësuar.

Për Obamën, Demokratët dhe Republikanët duhet të bashkohen së bashku, të lënë pas dallimet e tyre dhe të ngrihen për Amerikën kundër Trump.

Për Trump, votuesit duhet të shohin demokratët në detyrë si një kërcënim për Amerikën, sepse ata nuk do të punojnë me të.

Me një stil formal, Obama bëri thirrje të rinjve të votojnë, të bëjnë fushatë dhe të luftojnë për demokracinë e tyre, dhe argumentoi se pavarësisht çdo gjëje ka një “tokë të përbashkët” amerikane unifikuese. 

Nderkohe, Trump tallet me qasjen e Obamës. Unë pashë atë, por fjeta, kam zbuluar se ai është shumë i mirë për të fjetur, tha Trump në Fargo, Dakotën e Veriut.

Argumenti i Obamës ishte se Amerika është një komb i madh që ka rënë në krizë, sepse vlerat e saj kryesore janë duke u shkelur.

Obama, ashtu si shumë të tjerëpo shqetësohet për të ardhmen e Amerikës, që nën udhëheqjen e Trump nuk është më e sigurtë…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN