MENU
klinika

Mjekësia natyrale

10 ushqimet që luftojnë dhimbjet!

08.10.2018 - 20:57

Të gjithë njerëzit të paktën një herë në jetën e tyre kanë përjetuar dhimbje të ndryshme, të çfarëdolloji.

Është e mira që këto dhimbje të pushohen në mënyrë sa më të shëndetshme për organizmin tonë. Mjekësia alternative është një ndihmesë e madhe për të gjithë ata që nuk duan të përdorin medikamente.

Xhenxhefil

Një element kryesor i mjekësisë tradicionale, kjo rrënjë është ndoshta më e njohur për vetitë e saj anti-nauze dhe dhimbjet e stomakut. Por xhenxhefili mund të luftojë gjithashtu dhimbjen, duke përfshirë dhe dhimbjet e artritit, si dhe dhimbjet menstruale.

Boronica

Këto kokrra me lëng kanë shumë ‘phytonutrients’ që mund të luftojnë inflamacionin dhe të zvogëlojnë dhimbjen. Nëse nuk është sezoni i kokrrës, boronica e ngrirë mund të ketë të njëjtat ose më shumë lëndë ushqyese sesa ato të freskëtat.

Frutat e tjera me antioksidantë dhe polifenolë, duke përfshirë luleshtrydhe dhe portokall, mund të kenë një efekt të ngjashëm qetësues.

Fara kungulli

Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i magnezit, një mineral që mund të ulë numrin e krizave të migrenës që mund të keni. Gjithashtu, mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e osteoporozës.

Por, pavarësisht asaj që mund të keni dëgjuar, nuk duket se ndalon dhimbjet e këmbëve gjatë natës. Për më shumë magnez, shtoni bajame, perimet me gjethe të errëta (si spinaq ), fasule dhe thjerrëzat në dieten tuaj.

Salmon

Ngarkuar me acide yndyrore anti-inflamatore omega-3, salmoni ka gati të gjitha gjërat “të mira për ju”.

Është konsideruar si i shëndetshëm për zemrën dhe mund të lehtësojë dhimbjen nëse keni artrit reumatoid. Varieteteve të tjera të peshkut të ujit të ftohtë, duke përfshirë ton, sardelet dhe skumbri, janë zgjedhje të mira.

Shafran i Indisë

Komponimi në erëz që jep ngjyra e saj e ndritshme portokalli-verdhë mund të ndikojë në disa procese të trupit tuaj, duke përfshirë inflamacionin.

Studimet e njerëzve që vuajnë nga artriti reumatoid dhe osteoartriti të cilët morën suplementë të kurkuminit vërejtën se mund të ecnin më mirë dhe pa efekte anësore të marrjes së barnave.

Piperi i zi mund të ndihmojë trupin tuaj për ta thithur atë, kështu që provoni një përzierje të erëzave, të mbushura me xhenxhefil dhe mjalt në çaj.

Vaj ulliri i virgjër

Ky përmban një kompleks të quajtur oleocanthal dhe funksionon si ibuprofen. Vaj ulliri ekstra i virgjër gjithashtu ka lubrifikant, i cili i bënë nyjet të lëvizin pa probleme dhe mbron kërcin nga dëmtimi. Kjo mund të ndihmojë njerëzit me osteoartriti.

Speca djegës

Capsaicin është përbërësi që i jep specit nxehtësinë dhe është i njohur mirë për vetitë e tij në kremrat kundër dhimbjes.

Disa studime të hershme sugjerojnë të hahen speca të nxehta, në vend që t’i vendosni ato në lëkurën tuaj dhe kjo mund të zvogëlojë apo parandalojë inflamacionin. “Djegja” gjithashtu ndikon në trurin tuaj në lirimin e endorphinave të cilat bllokojnë sinjalet e dhimbjes.

Qershi lëng

Në një studim, vrapuesit që pinin lëng qershie duke filluar 7 ditë para një gare dhe në ditën e garës (dy herë në ditë) kishin shumë më pak dhimbje të muskujve sesa një grup që pinë një pije të ngjashme prove, pa lëng natyral.

Mund të jetë një nga frutat më me shumë antioksidantë dhe komponime anti-inflamatorë.

Menexhik

Vaji menexhikut heq dhimbjet, gazrat, dhe fryrjen e zorrëve që janë shenjat dalluese të sindromit të zorrës së irituar. Çaji i ëmbëlsuar është një qetësues i mirë për mërzitje të rastit.

Në hulumtimet e hershme, çaji nenexhe brazilian (i bërë nga bimësia Hyptnis crenata) ka qenë aq efektiv sa një ilaç kundër dhimbjeve.

Verë e kuqe

Hulumtimi i hershëm sugjeron se një përbërës në lëkurën e rrushit të kuq, i quajtur resveratrol, mund të lehtësojë ënjtjen e diskut midis vertebrave që mund të çojë në dhimbje prapa qafës.

Por, mos e pini të gjithë shishen, gratë, pinë një gotë, burrat mund të pijnë dy.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN