MENU
klinika

Atraksione turistike

7 vendet më të pazakonta turistike në botë

15.10.2018 - 20:05

Magjia e vërtetë e udhëtimeve qëndron në faktin se përballesh me të panjohurën deri sa fillon të humbasësh në pragun e së bukurës, zbulimit dhe vëzhgimit të vendeve që shumë të tjerë si kanë parë.

Mundësitë që planeti jonë të ofron për turizmin adrenalinë janë të shumta, duke filluar nga ishujt e pabanuar deri në shkretëtirat, florën dhe faunën e vecantë.

Për të gjithë ju, që jeni në kërkim të emocioneve dhe atrakosioneve turistike, me poshtë ju paraqesim vendet më të pazakonta turistike:

1. Puglia

puglia-konica.al
puglia-konica.al

Puglia, përfaqësuesja e stilit elegant të Italisë, të josh mrekullisht në një mënyrë të dallueshme që mund të vijë vetëm nga peisazhi rural i saj.Me milje të bregdetit të begatë, të mbushur me peizazhe të gjelbra të ullinjve dhe vreshtave, ky rajon i pacënuar prodhon disa prej vreshtave më të mira të vendit, të nënvizuara dhe vajrave të ullirit. Rajoni njihet si shtëpia e vendbanimeve tepër të veçanta, si vendbanimi i pabesueshëm, Borgo Egnazia, një strehë e gdhendur prej guri, e vendosur në mesin e ullishteve të Puglias.

2. Madagaskar

Madagaskar-konica.al
Madagaskar-konica.al

Për ata që kërkojnë një “larg zhurmave të qytetit”. Nuk keni pse shikoni më tej se Madagaskar i egër dhe pothuajse i pashkelur. Kjo pikë e nxehtë e biodiversitetit është një ëndërr për natyralistët dhe aventurierët;ishulli është i mbushur me kafshë të egra endemike, 80% e të cilave nuk mund të gjenden askund tjetër në Tokë. E panjohur për shumicën, Madagaskari ka disa nga plazhet më të mira në Oqeanin Indian

3. Ladakh

Ladakh-konica.al
Ladakh-konica.al

Ladakh është një nga vendet e pakta në Tokë që mbetet praktikisht i paprekur dhe i pashkelur. I ndodhur në një lartësi mesatare prej 11.500 këmbësh, Ladakh kryqëzohet nga katër vargmalet malore, Himalaja e Madhe, Ladakh, Zanskari dhe Karakoram. Në këtë vend mund të gëzoni qetësinë e qetë të ajrit të freskët malor, pikëpamjet e pabesueshme dhe trashëgiminë e pasur budiste në të gjithë rajonin

4. Salta, Argjentinë

salta-konica.al
salta-konica.al

Rajoni është i famshëm për peisazhet e tij spektakolare dhe peizazhet me ngjyra të ndyshme: luginat e kuqe, kodrat me shumë ngjyra dhe monokromatike dhe majat e terrakotës të vendosur në mënyrë magjike kundër qiellit blu të zymtë. Shumëllojshmëria e kësaj zone e bën atë një strehë për trekking, hipur mbi kalë, rafting, ngarje 4x4s dhe një bollëk të aktiviteteve të tjera aventurë. Qyteti i Salta mburret me disa prej arkitekturës më të mirë të ruajtur koloniale, plazheve tërheqëse dhe kuzhinës rajonale në të gjithë Argjentinën, duke e bërë atë një perlë kulturore të pashembullt. Ndjeni sikur ju jeni duke hyrë në një sekret lokal, teksa kaloni në La Merced del Alto, në zemër të Luginës Calchaquí. E ndërtuar si një shtëpi tradicionale me tarraca të gjera të brendshme dhe galerive të gjata, La Merced del Alto është një reflektim i bukur i mjedisit të tij të thjeshtë në zemër të vendit argjentinas.

5. Wadi Rum, Jordani

Wadi Rum-konica.al
Wadi Rum-konica.al

Peisazhet e shkretuara të shkretëtirës së Jordanisë kanë tërhequr shumë turistë për peisazhet e saj turistike. Kultura Beduinë me Wadi Rum,është pëercaktuar si një domosdoshmëri për çdo listë të dëshirës së udhëtarëve aventureske për 2017. Kjo është padyshim një domosdoshmëri kulturore; udhëtarët gjithashtu mund të shohin shtatë shtyllat e shkëmbinjve të shkëmbyera të shënjestrave natyrore nga të cilat: Romani i famshëm i Lorencit, shtatë shtyllat e mençurisë. Vizitorët mund të udhëtojnë nëpër deve ose xhip.Qëndrimi në kampet luksoze të shkretëtirës, ku ushqimet tradicionale janë shërbyer rreth një zjarri nën yje, është padyshim pjesa e parapëlqyer e turistëve.

6. Mergui Archipelago, Myanmar

Myanmar-konica.al
Myanmar-konica.al

I izoluar dhe i pazbuluar, ky vënd gjendet në Rajonin Tanintharyi, në jug të Myanmarit. Me plazhe me rërë të bardhë të pastër, xhungla të dendura dhe ujëra të kthjellta, arkipelagu përbëhet nga 800 ishuj të braktisur. Të kalosh kohë me banorët lokalë për të kuptuar kulturën indigjene të një rajoni që ka qenë vetëm i hapur për turistët e huaj që nga fundi i viteve 1990. Një përvojë vërtet e madhe, nuk do të ketë një dritë të vetme brenda pamjes, pasi majmunët bërtasin dhe luajnë në xhungël që rrethon.

7. Lofoten Archipelago, Norvegji

Lofoten-konica.al
Lofoten-konica.al

Kjo shkretëtirë polare e pakrahasueshme ofron bazën e përkryer për ski dhe ekspedita. Duke fjetur në një varkë peshkimi skandinave të konvertuar me yje, udhëtarët mund të lundrojnë rreth arkipelagut Lofoten, një shtrirje ishujsh dhe fjordash që përkufizojnë rrugën e tyre mbi Rrethin Arktik dhe rrallë vizitohen nga udhëtarët. Për një përvojë vërtet të veçantë të skijimit, drejtohuni poshtë shpateve të pluhurit të virgjër,drejt në buzë të ujit ku pret një varkë me vela. Ndërsa jeni në ujërat e Arktikut, sigurohuni që të shikoni lart – bukuria e Dritave Veriore përforcohet nga uji.