MENU
klinika

Drejtësia greke

Athinë/ Nisin zyrtarisht hetimet për vrasjen e Kacifas

30.10.2018 - 19:43

Trupi i ekstremisti grek Kostandinos Kacifa me kërkesë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, është transferuar nga morgu i Gjirokastrës në drejtim të Tiranës për ekzaminime të detajuara nga mjekësia ligjore qendrore, drejtësia greke ndërhyn zyrtarisht në hetimin e çështjes.

Ndërkohë mësohet se motra e Kacifas dorëzoi pak me parë ne Prokurorinë greke kartën e identitetit greke të viktimës si shtetas grek dhe Prokuroria e vendit fqinj ka urdhëruar transferimin e dosjes hetimore nga Janina në Athinë, si krim i kryer kundër një shtetasi grek e madje i ‘shkallës së lartë’.

Me ketë veprim është hapur zyrtarisht dosja hetimore në Greqi për vdekjen e 35-vjecarit, ndërsa vijojnë dëshmitë e familjarëve.

Kujtojmë se ngjarja u zhvillua në këto rrethana:

“Në prag të zhvillimit të festes se Greqisë, e cila si çdo vit u organizua edhe në qendër të fshatit Bularat në Gjirokastër, të shtëna me armë tronditën zonën.

Policia, e cila ishte stacionuar në qendër të fshatit për mbarëvajtjen e festës menjëherë është nisur ne drejtimin nga janë dëgjuar të shtënat, ndërsa identifikoi edhe personin që qëlloi me armë.

Kostandin Kaçifa sapo ka parë shërbimet e policisë që po afroheshin në drejtim të tij ka hapur zjarr me breshëri ndaj punonjësve të policisë duke rrezikuar jetën e tyre.

Fatmirësisht nga të shtënat nuk ka punonjës policie të plagosur, por vetëm është thyer xhami i mjetit të policisë. Policia menjëherë ka rrethuar zonën ku përsëri ky shtetas ka hapur zjarr në drejtim të punonjësve të policisë që po e ndiqnin.

Shtetasi Kostandinos Kaçifa u fut në thellësi të fshatit ku forcat “Shqiponja” dhe shërbimet e tjera të Drejtorisë Vendore të Policisë vijuan krehjen e zonës për të bërë të mundur kapjen e tij.

Në ndihmë të shërbimeve të Policisë së Gjirokastër shkoi dhe nje helikopter i Ministrisë se Brendshme dhe forcat speciale RENEA nga Tirana, te cilat benee te mundur edhe lokalizimin e autorit.

Por pasi nuk iu pergjigj thirrjes se policise per t’u dorezuar, 35-vjecari qëllonte me armë zjarri, ndërkohë që mbeti i vrarë.”

Nga akuzat për ‘makineri votash’ te ‘non gratat’!

Dako, inxhinieri që u bë një politikan i fortë

"Është ndër më mëkatarët në politikën shqiptare"

“Do vazhdojnë arrestimet”/ Gjikondi: Dako rrezikon deri në 5 vite burg

Punonte për “kokat” e kartelave të drogës (video)

Pastronte paratë e pista, publikohet momenti i arrestimit të shqiptarit

Eksperti Karamuço habit me përgjigjen

A priten arrestime të tjera politikanësh?

“Fakti që merren me detaje do të thotë që u ka hyrë frika”

Basha: Nuk mund të mundim të keqen me mjetet e saj. Boll me kultin e individit