MENU
klinika

Fundi i regjimit "sionist"

Irani: Do të shkatërrojmë Israelin

08.10.2018 - 11:11

Një gjeneral i përgjithshëm iranian ka premtuar të shkatërrojë Izraelin, duke paralajmëruar se së shpejti nuk do të ketë asnjë mënyrë për të shpëtuar nga deti, duke shtuar frikën nga një shpërthim i madh i një konflikti në Lindjen e Mesme, një rajon aspak i qëndrueshëm.

Komentet janë bërë nga gjenerali i brigadës Hossein Salami, i dyti në komandë i forcave të Gardës Revolucionare të Iranit, gjatë një fjalimi në qytetin e Isfahanit.

Duke iu referuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, ai tha: “Unë i them Kryeministrit të regjimit sionist se ai duhet të praktikojë notin në Mesdhe. Sepse së shpejti nuk do të ketë asnjë mënyrë për të shpëtuar”. 

Regjimi iranian vazhdimisht i referohet qeverisë izraelite si “regjimi sionist” si një mënyrë për të mohuar legjitimitetin e saj.

Gjenerali Salami vazhdoi të pohonte se Izraeli mund të mposhtet nga grupi terrorist Hezbollah, të cilin Irani e mbështet.

Ai u shpreh: “Regjimi sionist nuk ka elemente të vërtetë të shtetit dhe qeverisë dhe nuk është në nivel të paraqesë një kërcënim për ne”.

“Hezbollahu është i mjaftueshëm për ta mposhtur atë”, tha më tej ai. Hezbollahu u formua në vitin 1985 në përgjigje të ndërhyrjes izraelite në Liban, me armë dhe para.

Hezbollahu besohet të ketë deri në 150,000 raketa të depozituara në Liban.

Si Irani dhe Hezbollahu kanë fituar terren në Siri gjatë viteve të fundit, ku forcat e tyre po mbështesin regjimin e Bashar al-Assad kundër grupeve rebele. Izraeli e sheh këtë ndërhyrje si një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare dhe ka kryer sulme ajrore në vendet që lidhen me Hezbollahun apo Iranin. 

Gjatë këtij viti janë raportuar më shumë se 200 sulme. Muajin e kaluar ka pasur një incident të madh ndërkombëtar pasi forcat siriane, duke u përpjekur të reagojnë ndaj një sulmi izraelit, kanë qëlluar aksidentalisht një aeroplan mbikqyrjeje ruse duke vrarë 15 vetë. Në përgjigje, rusët i dhanë ushtrisë siriane raketa më të sofistikuara S-300 në ajër.

Gjithashtu muajin e kaluar, Netanyahu përdori një paraqitje të OKB-së për të akuzuar Iranin për vazhdimin e programit të armëve bërthamore nëpërmjet një “depoje të fshehtë atomike”.

Ndërkohë Rusia ka nisur përpjekjet për të krijuar një kanal komunikimi midis Izraelit dhe Iranit, tha një zyrtar i lartë rus për gazetën londineze Al-Sharq al-Awsat. 

Raporti tha se qëllimi i kësaj lëvizjeje është zvogëlimi i tensioneve në rajon, duke pasur parasysh transferimin e sistemit të mbrojtjes ajrore ruse S-300 në Siri. Rusia njoftoi planin e tyre të enjten.

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergej Vershinini theksoi se transferimi i sistemit të raketave ka për qëllim të sjellë stabilitet në rajon, në vend të veprimeve provokative. “Siria ka të drejtën të mbrojë veten”, tha ai.

Vershinini tha se Izraeli dhe Irani do të duhet të negociojnë një ditë, edhe nëse kjo nuk është e mundur së shpejti. 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


'Lufta' për gazin

Marrëveshja e Kaspikut