MENU
klinika

Zgjedhje të mirëmenduara

Pijet më të mira dhe më të këqija për shëndetin tuaj

15.10.2018 - 16:25

Zgjedhja më e mirë: Uji

Është esencial për trupin tuaj. Uji parandalon dehidratimin, kapsllëkun dhe gurët në veshka. Gjithashtu është pija më e mirë për belin tuaj. Nëse shtoni 1 deri në 3 gota ujë në ditë në dietën tuaj, mund të përfundoni duke marrë më pak yndyrë, kripë, sheqer dhe deri në 200 më pak kalori në ditë. Shumë e thjeshtë për shijet tuaja? Shtoni disa manaferra ose bimët tuaja të preferuara, si nenexhiku.

Zgjedhja më e mirë: Kafe e filtruar

Kafja shpeshherë nuk cilësohej për mirë, por studimet tregojnë se mund të mbrojë kundër diabetit të tipit 2, sëmundjes së mëlçisë dhe ul shanset e sëmundjeve të zemrës.

Tri deri në pesë gota në ditë duket të jenë të shëndetshme, për sa kohë që ju nuk shtoni shumë krem dhe sheqer. Por nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, pyetni mjekun tuaj se sa duhet të pini. Nëse keni kolesterol të lartë, bëjeni kafenë tuaj me një filtër letre. Kështu hiqni qafe një substancë të quajtur cafestol që mund të rrisë kolesterolin LDL.

Zgjedhja më e mirë: Çaji

Llojet e gjelbra, të zeza dhe të tjera janë plot me antioksidantë, të cilët mund t’ju mbrojnë nga disa lloje të kancerit, ishemisë, sëmundjeve të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut.

Nëse çaji ju pëlqen i nxehtë ose i ftohtë, llojet më të shëndetshme janë ato që krijoni në shtëpi, – pa sheqernat e shtuara që mund të ketë çaji në shishe.

Zgjedhje e mirë: Qumështi

Është një central elektrik ushqyesish si kalciumi, vitamina D dhe kaliumi, të cilat i mbajnë muskujt, dhëmbët dhe kockat tuaja të shëndetshme.

Një filxhan ka më shumë proteina se një vezë. Për të marrë më shumë ushqyes në më pak kalori, shikoni për opsionet me yndyrna të ulta. Dhe disa lloje – soje, bajame dhe të tjerë – kanë disa nga ushqyesit e njëjtë si qumështi i lopës.

Zgjedhje e gabuar: Pije të buta

Ato nuk kanë ushqyes dhe janë të ngarkuara me sheqer. Njerëzit që pijnë një ose dy në ditë marrin më shumë kalori dhe mund të kenë peshë më të lartë të trupit. Ju jeni gjithashtu më të prirur të keni diabet të tipit 2, sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore.

Zgjedhje e gabuar: Soda dietike

Po, është e ulët në kalori, por kjo nuk mund të jetë një shkëmbim i mirë për sodat e rregullta. Pijet dietike janë të lidhura me probleme shëndetësore siç është diabeti i tipit 2.

Dhe me kalimin e kohës, disa ekspertë mendojnë se ëmbëlsuesit e tyre artificiale mund t’ju bëjnë të fitoni peshë duke e mashtruar trupin tuaj që të kërkoni më shumë kalori.

Por nëse jeni duke u përpjekur të hiqni dorë nga sodat e rregullta, versionet dietike mund të jenë një mënyrë e mirë për t’ju ndihmuar të pini më shumë ujë dhe pije të tjera të shëndetshme.

Zgjedhje më e mirë: Uji i gazuar

Kjo ju jep një ndjesi të mirë, pa kalori ose ëmbëlsues artificialë të sodave. Por shikoni për seltzers me shije që kanë sheqer të shtuar. Dhe mbani mend, uji me gaz është i ndryshëm nga soda, e cila ka natrium dhe uji tonik, i cili ka natrium dhe sheqer. Mund të shtoni për shijen tuaj, një limon të shtrydhur në seltzer të thjeshtë ose në ujë të gazuar.

Zgjedhje e gabuar: Pije energjike

Këto pije ju japin një nxitje me doza të mëdha kafeine – të barabarta me 4 deri në 5 gota kafe – dhe përbërës të tjerë si guarana, vitamina B dhe xhensen. Shumica kanë sasi të mëdha sheqeri. Ju mund t’ju duket sikur keni marrë energji, por mos besoni se keni marrë më shumë energji, forcë dhe fuqi.

Ajo që ju do të merrni me të vërtetë është shumë kalori dhe shumë kafeinë, të cilat mund të shkaktojnë ritme zemre të çuditshme, ankth, probleme me gjumin dhe probleme të tretjes.

Lëngu i frutave

Nëse është 100% lëng, ajo ka shumicën e vitaminave të frutave origjinale. Por të gjitha fibrat mbeten prapa. Por pa fibrat, shumica e asaj që merrni nga kjo pije është sheqer. Për fëmijët dhe të rriturit është më mirë që të hani fruta dhe të kufizoni sasinë e lëngut që ju merrni.

Smoothies

Nëse keni një kohë të vështirë për të marrë fruta të mjaftueshme dhe perime në dietën tuaj, smoothies mund të jenë një zgjidhje e mirë. Ato kanë vitaminat e përbërësve të tyre dhe pak fibra. Por një smoothie tipik i blerë ka pothuajse 400 kalori dhe 75 gram sheqer. Përkundrazi, bëjini ato në shtëpi dhe shtoni kos ose mjaltë.

Pijet sportive

Elektrolitet dhe sheqeri në këto pije i bëjnë ato ideale për atletët që kanë nevojë për të rimbushur trupat e tyre pas një stërvitjeje intensive. Por nëse nuk jeni duke përfunduar një seancë të gjatë stërvitjeje, ju nuk duhet t’i konsumoni këto pije. Shumë prej tyre kanë pothuajse aq sheqer sa mund të ketë një shishe me lëng soda.

Ujë arre kokosi

Ajo ka më pak elektrolite dhe sheqer se shumë pije sportive ose lëngje frutash. Megjithatë, ushqyesit ndryshojnë shumë nga marka në markë. Disa ujëra arre kokosi janë ëmbëlsuar me sheqer të shtuar, prandaj kontrolloni etiketën.

Verë

Pini sasinë e duhur të verës – veçanërisht verën e kuqe – dhe mund të përmirësoni shëndetin e trurit dhe të zemrës, madje edhe jetën tuaj seksuale.

Kjo mund të jetë për shkak të antioksidantëve si resveratrol që mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi. (Burimet e resveratrolit në ushqim përfshijnë lëkurën e rrushit, boronicave, mjedrës, manave etj.) Por, duke pirë më shumë se një ose dy gota në ditë nuk është mirë për shëndetin tuaj, veçanërisht nëse e bëni këtë gjatë një periudhe afatgjatë.

Birrë

Nuk është një pije shëndetësore, por mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme. Pirësit e moderuar të birrës – 1 birrë në ditë për femrat dhe 2 për meshkujt – mund të kenë më pak gjasa të marrin gurë në veshka sesa ata që nuk pinë.

Disa lloje kanë më shumë alkool dhe kalori nga vëllimi se sa të tjerët. Nëse keni merak për peshën tuaj, pini vetëm birra të lehta (rreth 100 kalori).