MENU
klinika

Nga New York Times

Po nëse në Amerikë fitojnë republikanët përsëri?

20.10.2018 - 10:41

Fundi i hetimit të Robert Mueller. Heqja e sigurimit shëndetësor për disa milion njerëz. Ligje të reja që e bëjnë më të vështirë procesin e votimit. Më shumë ulje të taksave për të pasurit. Më shumë dëmtime në mjedis. Partia Republikane mbështetet edhe më shumë në imazhin e Presidentit Trump.

Këto janë pasojat që priten nëse republikanët fitojnë zgjedhjet afatmesme dhe mbajnë nën kontroll Shtëpinë e Bardhë dhe Senatin.

Ky rezultat, megjithëse jo më i mundshmi, mbetet i mundur. Javët e fundit të votimit kanë treguar se si mund të ndodhë kjo.

Votuesit që mbështesin republikanët mund të lënë mënjanë zhgënjimin nga Trump dhe të votojnë për kandidatët republikanë të kongresit. Votuesit që u përkasin të majtës, duke përfshirë Latinët mund të zgjedhin të mos marrin pjesë në zgjedhje, siç zakonisht bëjnë në zgjedhjet afatmesme.

Në Senat, fitorja e demokratëve në zgjedhje tashmë duket të jetë shumë larg.

Nëse republikanët arrijnë të mbajnë të dyja dhomat e Kongresit, kjo do të shkaktonte një tronditje politike. Është e rëndësishme të kuptohet se një fitore e republikanëve do ta ndryshonte shumë Uashingtonin.

Do të ishte një lloj mbivlerësimi për Trump, i cili pastaj mund të mburrej duke thënë se ai kishte dalë më mirë se Barack Obama, Bill Clinton, Ronald Reagan, Lyndon Johnson dhe Harry Truman, të cilët pësuan disi humbje në zgjedhjet e para afatmesme të presidencës së tyre.

Kjo do ta inkurajonte Trump që të përpiqej edhe më shumë të çonte Amerikën në drejtimin që dëshiron, ku mbikëqyrja e korporatave është e vogël, ndryshimet klimatike injorohen, kujdesi shëndetësor është privilegj, pavarësia gjyqësore është thjesht trillim dhe e vërteta është gjithçka që Trump thotë se është.

Sondazhet thonë se kjo është ende e mundshme. Faqja e internetit FiveThirtyEight thonë se demokratët kanë rreth 84 për qind mundësi të fitojnë.

Megjithatë, sondazhet politike janë si parashikimet e motit ose diagnozat mjekësore. Ata janë një udhëzues shumë më i mirë për të ardhmen sesa supozimet e rastësishme, por ato në mënyrë të pashmangshme përfshijnë pasiguri në vetvete.

Partia Republikane e Donald Trump me të vërtetë mund të fitojë mesataret.

Kjo është arsyeja pse unë kalova një pjesë të mirë të javës së kaluar duke bërë raportim rreth asaj se si mund të dukeshin dy vite të tjera të sundimit të republikanëve.

Një fitore afatmesme mund t’i japë gjithashtu Trump guximin për të mbyllur hetimet për Mueller, Rod Rosenstein dhe Jeff Sessions. Në vendin e tyre, ai mund të vendoste njerëz besnikë të vetët.

Një fitore në zgjedhje ndoshta do t’i jepte Trump guximin për të bërë atë që ai tashmë ka treguar qartë se dëshiron të bëjë: ta përdorë ligjin si një instrument për pushtet politik e jo për drejtësi.

Ka shumë arsye për të besuar se republikanët do të përpiqeshin të ulnin më thellë fondet e kujdesit shëndetësor. Edhe nëse nuk e bëjnë këtë, ata ndoshta do të bëjnë shkurtime të tjera. Medicaid, i cili u shërben të varfërve, klasës punëtore, invalidëve dhe të moshuarve, është një objektiv i mundshëm.

Për dekada me radhë, përparësia e politikave republikane ka qenë shkurtimi i taksave që të përfitojnë më së shumti të pasurit. Vitin tjetër, mund të ketë shkurtime të tjera. Një mundësi do të ishte shfuqizimi i taksës së pasurisë. Një mundësi tjetër do të ishte një ndryshim teknik në matjen e inflacionit.

Gjatë dekadës së fundit, partia është bërë shumë më agresive për kufizimin e aksesit të votimit, veçanërisht për grupet demokratike, si afrikano-amerikanët dhe amerikanët vendas. Deri më tani, këto ligje janë miratuar në shtete, dhe jo në nivel federal e ndoshta kjo mund të ndodhë pas zgjedhjeve.

Një fitore republikane do të dërgonte një mesazh. Do të ishte një miratim I vizionit të Trump për Amerikën.

Në Amerikën që imagjinon Trump, gënjeshtarët dhe ngacmuesit seksualë nuk dënohen. Ata mund të bëhen presidentë. Në atë Amerikë, njerëzit me ngjyrë nuk kanë të njëjtat të drejta si njerëzit e tjerë. Në atë Amerikë, qeveria federale mbron të pasurit dhe të fuqishmit, shpesh në dëm të të gjithë të tjerëve.

Ndoshta është momenti të imagjinojmë se si do të sillet Trump nëse nuk përballet me kufizime.

David Leonhardt është ish-shef i Byrosë së Uashingtonit për Times, dhe ishte redaktor themelues i The Upshot dhe kreu i The 2020 Project, për të ardhmen e redaksisë Times. Ai fitoi çmimin Pulitzer 2011 për komentet dhe shkrimet lidhur me krizën financiare.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN