MENU
klinika

Ndryshime kushtetuese në Maqedoni

Seanca për ndryshimet kushtetuese vazhdon të premten

11.10.2018 - 09:36

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili kryeson Komisionin e Çështjeve Kushtetuese, ka planifikuar vazhdimin e seancës së sotme të vazhdojnë të premten debatin mbi ndryshimet kushtetuese.

Ditë më parë, kryeministri Zoran Zaev, shpjegoi propozimin për ndryshime kushtetuese para deputetëve dhe u kërkoi që të gjithë të votonin në favor të ndryshimeve.

Në frymën e transparencës, propozimet për ndryshimin e Kushtetutës ishin të disponueshme për të gjithë. Pasqyra e përgjithshme dhe reagimet publike janë se nuk ka asgjë të diskutueshme. Opinioni akademik vlerësoi se gjithçka është në përputhje me interesat e Maqedonisë dhe standardet ndërkombëtare. Është e qartë se ndryshimet meritojnë mbështetje nga të gjithë deputetët, për anëtarësim në BE dhe NATO dhe për një jetë më të mirë”, tha Zaev para deputetëve.

Zaev shtoi se duhet të kuptohet mundësia historike dhe bën thirrje për bashkim rreth prioriteteve të vendit, për prosperitetin e vendit dhe të merret një vendim i fuqishëm. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN