MENU
klinika

Simptomat

Sëmundjet tumorale të gojës

10.10.2018 - 16:29

Sipërfaqet brenda gojës, hundës dhe fytit janë vendet më të zakonshme për formimin dhe rritjen e kancerit të kokës dhe të qafës. Gjëndrat tuaja të pështymës gjithashtu kanë qeliza që mund të bëhen kanceroze, por kjo është më e rrallë. Mjekët më tej klasifikojnë këto tumore sipas vendndodhjes së tyre specifike në trupin tuaj.

Cilat janë simptomat?

Një gjëndër në qafë ose një lëndim në gojën tuaj që nuk shërohet është për t’u shqetësuar. Shenjat e tjera paralajmëruese përfshijnë dismorfinë të fytyrës ose gërvishtje në fyt, që nuk ka përmirësim dhe dhimbjen në qafë, nofull ose veshët tuaj etj.

Kush janë faktorët e rrezikut?

Nëse pini alkool dhe duhan rregullisht, keni më shumë gjasa të sëmureni nga një kancer i kokës ose qafës sesa dikush që nuk i pi ato. Njerëzit me virusin e papilomës humane kanë shanse më të larta dhe shëndeti i dobët i dhëmbëve gjithashtu mund të rrisë mundësitë tuaja për këto sëmundje.

Lloji: Kancer Oral

Këto kancera ndikojnë në buzët dhe mishrat, në pjesën e përparme të gjuhës suaj, faqet dhe buzët, nën gjuhën dhe qiellzën e gojës.

Për shkak të kësaj, dentisti juaj mund të jetë i pari që vë në dukje një problem. Shenjat e hershme përfshijnë një grumbull ose dhimbje që nuk shërohet, dhe ju mund të shihni një copë të kuqe ose të bardhë në mishrat e dhëmbëve ose brenda faqes suaj.

Si diagnostikohet kanceri oral?

Nëse mjeku juaj mendon se mund të keni një problem, hapi tjetër ndoshta do të jetë një endoskopi, mjeku juaj përdor një tub të gjatë dhe të hollë me një dritë dhe lente për të vështruar më mirë gojën tuaj.

Ai gjithashtu do të dëshirojë të kontrollojë një mostër të qelizave me një mikroskop. Ai mund të marrë një mostër të vogël të indeve (të quajtur biopsi).

Trajtimi për Kancerin Oral

Trajtimi standard përfshin kirurgjinë për të hequr kancerin dhe çdo ind anormal që mund të jetë përhapur në zona të tjera, duke përfshirë nyjet limfatike në qafën tuaj ose në kockat e afërta. Kjo zakonisht ndiqet nga terapia e rrezatimit, e cila vret çdo qelizë kanceroze të mbetur ose ndalon rritjen e tyre.

Lloji: Kancer Laryngeal

Laringu juaj, i quajtur edhe kutia juaj e zërit, është në majë të trakesë. Vrazhdësia e zërit, problemet e gëlltitjes dhe një nodus i dukshëm në qafën tuaj janë disa ndër simptomat e këtij lloji të kancerit.

Shanset tuaja për ta marrë atë janë më të larta nëse përdorni duhan ose pini alkool rregullisht, por frymëmarrja në ambjente me azbest, dru ose pluhur metalik, ose tymi i bojës në punë, mund të luajë gjithashtu një rol negativ. Kjo gjendje është më e zakonshme te burrat sesa te gratë.

Si diagnostikohet kanceri i laringut?

Një laringoskopi i jep mjekut një pamje të ngushtë në laring. Një tub i hollë me një dritë dhe lente kalon përmes gojës. Gjithashtu mund të ketë një vegël të veçantë për të nxjerrë disa qeliza, të cilat mjeku juaj do të kontrollojë me një mikroskop.

Trajtimi për kancerin e laringut

Lloji i kirurgjisë që ju nevojitet varet nga rasti juaj specifik, por mund të jetë e mundur të ruani zërin tuaj. Rrezatimi dhe kimioterapia, ilaç i fortë që vret qelizat e kancerit janë gjithashtu pjesë e trajtimit standard.

Lloji: Kancer faringaeal

Fyti shtrihet nga prapa hundës suaj në majë të esofagut (tubi që mbart ushqim në stomakun tuaj). Është e ndarë në tri pjesë: nasopharynx (prapa hundës suaj), oropharynx (prapa gojës, baza e gjuhës dhe bajamet) dhe hypopharanx (pjesa e poshtme). Kanceri nazofaringeale është më i zakonshëm në Azi, Afrikë dhe Mesdhe, sesa në SHBA.

Si diagnostikohet kanceri i faringut?

Nëse mjeku juaj mendon se keni një problem me hundën, ai do të bëjë një ekzaminim për të parë se si truri juaj është duke punuar.

Ju gjithashtu mund të bëni një test gjaku për një virus që lidhet me një sëmundje të quajtur Epstein-Barr. Testime të tjera mund të përfshijnë një endoskopi, laringoskopi ose nasoskopi, kur tubi futet përmes hundës për të marrë një pamje më të afërt.

Trajtimi për kancerin e faringut

Kirurgjia, rrezatimi dhe kimioterapia janë trajtimet standarde, pa marrë parasysh se cila pjesë e faringut tuaj është prekur. Për rastet oropharyngeal, ju mund të merrni terapi në shënjestër që përdor diçka të quajtur antitrupa monoklonalë. Këto janë bërë në laborator nga qelizat e sistemit imunitar dhe futen në trupin tuaj për të sulmuar qelizat e kancerit.

Lloji: Kanceri i hundës

Qelizat e kancerit mund të rriten në indet prapa hundës suaj (zgavrën e hundës) dhe zonat e zbrazëta në eshtrat afër tij, të quajtur sinuset paranazale. Simptomat përfshijnë bllokimin e vazhdueshëm, infeksionet e sinusit që nuk përmirësohen me trajtimin, dhimbje koke, sytë e fryrë dhe probleme me ndjenjën e nuhatjes.

Diagnostikimi, trajtimi i kancerit të zgavrës së hundës

Ju mund të bëni një nasoskop për të kërkuar zona anormale. Mjeku juaj mund të bëjë gjithashtu atë që quhet një biopsi aspirimi gjilpërë për të marrë disa lëngje ose inde për të kontrolluar nën një mikroskop. Rrezet x dhe një MRI për të marrë një vështrim më të afërt në zonë mund të ndihmojnë gjithashtu në diagnostikimin e gjëndjes tuaj.

Si me llojet e tjera të kancerit të kokës dhe qafës, kirurgjia, rrezatimi dhe kimioterapia janë trajtime standarde.

Lloji: Kanceri i gjëndrave të pështymës

Gjenden në dyshemenë e gojës dhe afër nofullës. Simptomat e këtij lloji kanceri përfshijnë dhimbje, mpirje ose dobësi në fytyrën tuaj. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi të gëlltisni ose hapni gojë. Lëngu që rrjedh nga veshi juaj është një tjetër shenjë.

Diagnoza e kancerit të gjëndrave të pështymës

Mjeku juaj do të përdorë një gjilpërë ose prerje të vogël për të nxjerrë një pjesë të vogël të zonës së prekur dhe ta shohë atë me një mikroskop për të siguruar që është kancer. Nëse është e mundur, ai mund të shohë tërë tumorin.

Trajtimi për kancerin e gjëndrave të pështymës

Kirurgjia dhe kimioterapia janë trajtimet standarde, por lloji i rrezatimit që përdor doktori juaj mund të varet nga ku është kanceri dhe sa është përparuar. Terapia e shpejtë e neutroneve përdor rrezatim të lartë energjie.

Mungesa e hekurit apo sëmundjet kronike?

Ja si të dalloni shkakun e anemisë

Një pjesë e pacientëve ndërpresin medikamentet pa konsultën e mjekëve

Vapa ndikon në shëndetin mendor!

Nga sëmundjet e zemrës te gurtët në veshka

Pesë arsyet shëndetësore përse puhet të pini lëng portokalli