MENU
klinika

Intervista e presidentit amerikan

Trump befason: Putin i përfshirë në vrasje dhe helmime

15.10.2018 - 12:38

Presidenti Trump tha se ai beson se presidenti rus Vladimir Putin ka qenë i përfshirë në vrasje dhe helmime.

Kështu tha Trump për Lesley Stahl të CBS-së kur u pyet gjatë një interviste për” 60 minuta “nëse ai mendon se Putini është i përfshirë në vrasje, në helmime, etj.

Një listë e gjatë e gazetarëve dhe kritikëve të tjerë ndaj Putinit janë helmuar ose kanë vdekur në rrethana misterioze; në një nga rastet më të fundit, Sergei Skripal, një ish spiun rus dhe vajza e tij u helmuan në Britani, thuhet se nga operativët rusë. Rusia mohon çdo përfshirje në sulmin.

Vërejtjet e Trump i bënë jehonë komenteve të fundit që ai bëri për kolumnistin e Washington Post, Jamal Khashoggi, i cili është zhdukur. Trump ka premtuar “dënim të ashpër” për Arabinë Saudite nëse Shtetet e Bashkuara zbulojne se agjentët sauditë vranë Khashoggi.

 

Trump pranoi se Rusia ndërhyri në fushatën presidenciale të vitit 2016, por ai kërkoi gjithashtu të fajësonte edhe vende të tjera. “Ata ndërhynë dhe unë mendoj se Kina ndërhyri gjithashtu,” tha ai.

Intervista është paraqitja e parë e Trump në “60 Minuta” si president. Në intervistë, Trump preku në një gamë të gjerë temash, duke përfshirë marrëdhëniet e tij me Korenë e Veriut, NATO-n dhe mediat.

Trump i tha Stahl se ai i beson udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un por paralajmëroi gjithashtu se, “Kjo nuk do të thotë që unë nuk mund te mos e kem gabim”.

Për marrëdhëniet me Evropën, Trump tha se edhe pse ai gjithmonë do të jetë atje me  vendet e NATO-s, partnerët e tjerë në aleancë duhet të paguajnë.

I pyetur se çfarë ka qenë gjëja për të cilën i vjen më shumë keq, gjatë periudhës si president, ai fillimisht tha se mediat e trajtonin keq.

Ai mbrojti veten gjithashtu kur u fol për një fjalim që ai e dorëzoi këtë muaj në të cilin ai tallet me Christine Blasey Ford, që akuzoi Brett M. Kavanaugh se e kishte sulmuar atë seksualisht kur të dy ishin adoleshentë para se ai të ishte Gjykatës Supreme.

Intervista “60 minuta”, e cila u regjistrua të enjten, vjen sepse Trump po kërkon më shumë ndikim në media para zgjedhjeve afatmesme të nëntorit.

Javën e kaluar, ai kishte shumë intervista dhe seanca joformale me gazetarët, duke përfshirë një telefonatë të lirë 45 minuta me “Fox & Friends”, një bisedë me reporterët në bordin e Forcave Ajrore One dhe një takim me reperin Kanye West. Këtë javë, ai ka një intervistë me Trish Regan të mërkurën mbrëma.

Një sondazh i Washington Post-ABC News i botuar të dielën tregoi se entuziazmi i votuesve është rritur ndjeshëm në krahasim me katër vjet më pare. Tetëdhjetë e një përqind e demokratëve të regjistruar thonë se ata janë absolutisht të sigurtë për të votuar në nëntor, krahasuar me 63 përqind në 2014.

Në të njëjtën kohë, vlerësimi për Trump është përmirësuar pak që nga vera.

Në intervistë, Trump tha se nuk është i sigurt nëse Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis do të largohet nga administrata dhe tha se ai ka një marrëdhënie shumë të mirë me Mattis dhe se të dy kishin drekë së bashku dy ditë më pare.

“Unë mendoj se ai është një lloj demokrat, nëse doni ta dini të vërtetën,” tha Trump. “Por gjeneral Mattis është një djalë i mirë. Ai mund të largohet. Dua të them, në një moment, të gjithë largohen. Të gjithë. Njerëzit largohen. Ky është Uashingtoni.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN