MENU
klinika

Transformimi i FSK-së

‘Ushtria e Kosovës është ankth për gllabëruesit e tokave’

16.10.2018 - 14:01

Avdullah Hoti, Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, të martën ka thënë se krijimi i ushtrisë është proces që nuk mund ta ndal askush dhe atë do ta bëjnë në bashkëpunim me aleatët.

Hoti, duke shkruan në profilin e tij në Facebook, këtë reagim e bëri pasi një ditë më parë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kishte thënë se formimi i Ushtrisë së Kosovës do të shkaktojë shok dhe ankth.

kolana e librave

Dje Presidenti i Serbisë Vuçiç formimin e Ushtrisë së Kosovës e kualifikoj si diçka që do të shkaktojë shok dhe ankth. Kjo mund të jetë e vërtetë por vetëm për ata që thirrjet për paqe dhe stabilitet në rajon i kanë kamuflime për të realizuar ambicie të vjetra, ndryshime kufinjësh në Ballkan dhe gllabërim tokash. Kjo gjithashtu mund të jetë e vërtetë edhe për ata që punojnë kundër interesave euro-atlantike në rajonin tonë”, ka shkruar Hoti.

Ai thotë se formimi i ushtrisë do të përcaktoj paqe dhe siguri në rajon si dhe shtrirje e forcim të gjeopolitikës euro-atlantike.

Prandaj krijimi i saj është proces që nuk mund ta ndal askush dhe atë do ta bëjmë në bashkëpunim me aleatët tanë”, ka shkruar ndër të tjera Hoti. /Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNSamiti i Bankës për Rindërtim dhe Zhvillim

Londër/ Kurti i buzëqeshur dhe krah për krah me Brnabiç

Ikja e shqiptarëve nga Kosova në Bllacë

Fotografi personal i Obamës publikon pamjet rrëqethëse

“Të njohë Kosovën apo të heqë dorë nga Evropa”

Vuçiç: Serbia para ultimatumit

Zëvendësimi i taksës për mallrat serbe

Partia e Haradinajt organizon tryezë në Kuvend